Jsou horší věci, než že někdo zchudne kvůli cenám benzinu. Politolog Josef Mlejnek zhodnotil českou vládu, ocenil cestu Petra Fialy do Kyjeva

Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2022

Prvních 100 dní ve funkci má za sebou vláda Petra Fialy (57). Ještě v lednu, když kabinet žádal Sněmovnu o důvěru, zmiňoval základní pilíř své kampaně – budeme šetřit, omezovat výdaje a snižovat dluhy. Obvyklé »hájení« se ale kvůli válce nekonalo. Politolog Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, jak si vláda dosud vede.

Energetická krize, vysoká inflace a samozřejmě dopady války na Ukrajině. Tak se dá stručně shrnout prvních sto dní vlády Petra Fialy. Většinu ministrů zaměstnává řešení ukrajinské krize, což jim může brát čas na plánované reformy. Přitom právě první rok vlády je klíčový pro přípravu velkých reforem tak, aby se stihly schválit do konce volebního období.

"Válka je důvodem, proč se prvních sto dní vlády těžko hodnotí. Na začátku měl Petr Fiala štěstí, že se varianta koronaviru omikron ukázala u nás přece jen ne tak nebezpečná. Pak ale přišla zmiňovaná válka, která má a bude mít dopady na Českou republiku. Vláda se snaží a zatím se s celou situací myslím vypořádává dobře, pomáhá uprchlíkům, což je samozřejmě i věcí krajů a obcí, podporuje Ukrajinu včetně dodávání zbraní a určitě bych ocenil cestu Petra Fialy do Kyjeva," začal své hodnocení pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.  

Kvůli válce na Ukrajině se ale podle něj dá očekávat, že výdaje kabinetu narostou v řadě oblastí. Posílá se přímá pomoc na Ukrajinu, bude se více zbrojit a další peníze spolkne pomoc uprchlíkům v Česku – na ubytování, sociální dávky, školství i zdravotnictví.

"Realitou ale je, že žádná polistopadová vláda nečelila takové situaci a takovým potížím, které teď zažíváme a které, ať se situace vyvine jakkoli, budou mít značné důsledky. Vláda měla nějaké priority, snižovala rozpočtový schodek, ale je logické, že náklady znovu vyletí. Poskytujeme nějaké množství pomoci, budeme muset vynaložit více nákladů na vlastní obranu a zbrojení. Pokud tedy byly před válkou nějaké předpoklady vývoje České republiky, tak je ta válka shodila nebo obrátila vzhůru nohama," uvedl politolog.

Přesto by podle něj vláda mohla pomáhat ještě víc, proto je na ni, stejně jako na ostatní evropské vlády, potřeba v tomto směru apelovat. Svůj pohled přidal i na odhady některých ekonomů, podle nichž česká společnost zchudne a 20 procent se dostane na hranici chudoby.

"V tomto je potřeba apelovat i na veřejnost, že se s tím nedá nic dělat. Aniž bych to chtěl zlehčovat, tak všichni teď můžeme na Ukrajině vidět, že jsou i horší životní situace, než že někdo zchudne kvůli dražšímu benzinu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.