Kalousek ironicky okomentoval prezidentské volby v Rusku. Každý Rus si svobodně mohl vybrat jen ze dvou variant
Komentář: Účast v ruských prezidentských volbách přesáhla 77 procent, v novodobé historii Ruska byla rekordní, oznámila dnes podle agentury TASS ústřední volební komise. Volby vyhrál současný prezident Vladimir Putin, který po sečtení více než 99 procent lístků získal přes 87 procent hlasů, tvrdí také komise s tím, že konečné výsledky oznámí ve čtvrtek. V Praze pro Putina hlasovalo necelých 16 procent ruských voličů, vyplývá podle serveru Viněgret.cz z dat zveřejněných ústřední volební komisí. Řada zemí už označila volby v Rusku za nesvobodné. Pro ŽivotvČesku.cz jejich výsledek okomentoval brilantní rétor a komentátor Miroslav Kalousek, který zdůraznil, že o svobodné volby rozhodně nešlo.
"Účast je u nás poprvé rekordní, nebývalá, nikdy předtím taková nebyla - 77,44 procenta," prohlásila předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Podle agentury Reuters Pamfilovová hovořila o postsovětské historii Ruska. Během předešlých voleb ruského prezidenta v roce 2018 byla účast 67,5 procenta, hlasování ale tehdy trvalo pouze den namísto letošních tří dnů.
Vítězství prezidenta Putina se dopředu očekávalo i vzhledem k tomu, že dlouholetý ruský lídr nemusel ve volbách čelit žádné skutečné konkurenci. Na druhém místě se ve volbách umístil kandidát Komunistické strany Ruské federace Nikolaj Charitonov se ziskem okolo čtyř procent hlasů.
Výsledek voleb okomentoval někdejší politický fenomén Miroslav Kalousek. Poukázal na to, že jde svým způsobem o frašku. "Co se dá o volbách v Rusku říct, je to, že to se svobodnými volbami nemělo nic společného. Že zcela správně česká vláda neuznává výsledky volby, která proběhla na ukrajinském území zabraném okupační správou. Jinými slovy se dá říct to, že se svobodnými volbami to mělo maximálně společné to, že si každý Rus mohl svobodně zvolit, zda se nechá zavřít, nebo ne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ostřílený rétor ohledně úspěchu Vladimira Putina.
Výrazně jinak ve volbách hlasovali Rusové žijící v České republice, vyplývá podle místního serveru Viněgret.cz z dat zveřejněných ústřední komisí. Rusové v Česku mohli hlasovat na konzulárním oddělení ruského velvyslanectví v Praze. Nejvíce hlasů, téměř 60 procent, získal v této volební místnosti kandidát mladé ruské strany Noví lidé Vladislav Davankov, zatímco Putin pouze necelých 16 procent. Přes 21 procent hlasovacích lístků vhozených do uren v této místnosti bylo neplatných. Média už během neděle upozorňovala, že mnoho voličů lístky znehodnocovalo na znak protestu proti Putinově režimu.
Drtivě naopak Putin podle oficiálních výsledků zvítězil v Čečenské autonomní republice, kde získal bez jedné setiny 99 procent hlasů. Hlasování v Čečensku je však považováno za ještě spornější než ve zbytku Ruské federace, podotkla agentura DPA s tím, že ho provázely represe a nátlak.
Mnoho ruských voličů dopisovalo na lístky jméno nedávno zesnulého ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, upozornil portál Meduza, který zveřejnil fotografie několika lístků zaslaných čtenáři. Další lidé psali na lístky vzkazy, v nichž vyzývali Putina k odchodu nebo k ukončení války na Ukrajině. V některých případech lidé lili do uren zelenou barvu ve snaze lístky znehodnotit.
Z Ruska přišly zprávy o volebních podvodech, včetně vhazování několika lístků najednou, nebo nátlaku vyvíjeného na voliče. Upozornil na to ruskojazyčný server BBC, podle něhož byli k hlasování ve volbách nuceni například zaměstnanci státní správy. Hlasování Moskva zorganizovala i na územích, která okupuje na Ukrajině. Po celou dobu hlasování zde pokračovalo ostřelování, uvedla BBC. Vypsání voleb na těchto územích už dříve důrazně odsoudily Kyjev nebo Varšava.
Zhodnotit míru falšování výsledků během letošních voleb je ale těžké, sdělil BBC Stanislav Andrejčuk z vedení organizace Golos, která se zabývá monitorováním svobody voleb. Tato prominentní ruská organizace totiž letos kvůli obavám z represí nevyslala do volebních místností nezávislé pozorovatele.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.