Karel Schwarzenberg okomentoval stav, kdy se Miloš Zeman začal lísat k Ukrajině. Ostře se vyjádřil k prezidentově poradci Nejedlému

Martin Nejedlý (vlevo) působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana
Martin Nejedlý (vlevo) působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana
Foto: Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2022

Jedním z následků ruského vojenského vpádu na Ukrajinu je změna rétoriky a chování českého prezidenta Miloše Zemana (77). Ten v podstatě přes noc zahodil přátelství s Vladimirem Putinem (69) a začal se lísat k Ukrajině. Prezidenta Volodymyra Zelenského (44) dokonce Zeman ocení Řádem Bílého lva. Historickou a dramatickou změnu v Zemanově přístupu k mezinárodní politice pro ŽivotvČesku.cz okomentoval Karel Schwarzenberg (84) a zmínil i podnikatele a prezidentova poradce Martina Nejedlého (55).

Miloš Zeman roky obdivoval a ctil ruského prezidenta Vladimira Putina. Nyní se zřejmě cítí jako podvedená žena, která po dvaceti letech manželství zjistila, že její miláček si pořídil druhou rodinu v sousední vesnici.

U českého prezidenta došlo v podstatě během jednoho dne k těžkému vystřízlivění a hlava státu nezastírá, že ruský vpád na Ukrajinu ji zaskočil. Výsledkem je intenzivní příklon k Ukrajině a vyjadřování podpory tamějšímu prezidentovi, kterému Zeman slíbil dokonce nejvyšší státní vyznamenání.

"Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší české vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, a já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět. Je tomu tak proto, protože ukrajinský prezident projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu," uvedl Miloš Zeman a zaskočil řadu svých kritiků. Mnozí politologové jsou toho názoru, že český prezident se od Ruska odklonil, protože neměl žádnou jinou alternativu.

Jeho politický soupeř z prezidentské volby v roce 2013 Karel Schwarzenberg vzal Zemanovu radikální otočku s humorem i pochopením.

"Já tu změnu vítám. Konečně poznal pravdu. A jestli se tomu dá věřit? Víte, já nejsem psycholog. Ale vítám, co udělal, to je hlavní," sdělil bývalý ministr zahraničí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že do hlavy Zemanovi nevidí, ale vnímá reálné plody obratu, které rozhodně chválí.

Karel Schwarzenberg, který proslul mimo jiné jako zkušený diplomat, ale není přesvědčen, že Zemanovo převtělení do žluto-modrých barev a okouzlení osudem ukrajinského prezidenta, je již úplné. Podle čestného předsedy TOP 09 obrácení Zemana na správnou cestu něco chybí - ukončení spolupráce s podnikatelem Martinem Nejedlým, který na Hradě působí jako externí poradce.

"Jestli by s ním měl ukončit spolupráci? To měl udělat už dávno," povzdychl si Karel Schwarzenberg, když dostal otázku na muže, který má a vždy měl nadstandardní vztahy s Putinovým Ruskem. Tak výjimečné, že snímek ruského prezidenta dokonce nosil na krytu svého telefonu.

Kdo je Martin Nejedlý

Vlivný podnikatel se narodil roku 1966 v Kunovicích, vyrůstal ale v Brně. Od mládí miloval sport, na pedagogické fakultě vystudoval tělovýchovu, hrál profesionálně volejbal za Zbrojovku Brno. V devadesátých letech díky znalosti němčiny začal pracovat pro automobilku Opel, která ho vyslala do Ruska. V Moskvě začal pracovat pro ropnou společnost Lukoil. S Milošem Zemanem ho seznámil dnes již zesnulý lobbista Miroslav Šlouf. Přes Stranu práv občanů (Zemanovci) pomáhal Zemanovi při cestě do prezidentského křesla. V současné době působí jako prezidentův externí poradce. Miloš Zeman na Nejedlém vždy oceňoval to, že je schopný mnoho věcí vyjednat v Česku i v Rusku. Nejedlý je ženatý se sestrou modelky Andrey Verešové, s Alexandrou vychovává dvě děti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.