Kauza Kamara: Skotové se neomluví za urážky českých dětí. Diplomat vysvětlil, jak si zachovat tvář a neprohrát

Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2021

Bývalý ministr zahraničních věcí a zkušený diplomat Cyril Svoboda (64) sleduje fotbalovou kauzu, která přerostla v diplomatickou roztržku mezi Českem a Skotskem. V rozhovoru pro ŽivotČesku.cz uvedl, že předvolávat si na kobereček britského velvyslanec kvůli fotbalovým věcem nebyl dobrý nápad. "Předvolán byl velvyslanec, ale co může říct? Řekl, že není součástí Skotské fotbalové federace, to si musí vyřešit kluby mezi sebou nebo fotbalové federace," řekl pro ŽivotvČesku.cz o sportovní kauze, ve které hraje zásadní roli obvinění z rasismu.

Příběh, ve kterém jsou nyní zamotány oba nejslavnější české fotbalové kluby, se začal psát v březnu 2021. Slavia tehdy jasně přehrála tým Glasgow Rangers a chystala se slavit další výhru v Evropské lize. Na konci emočně vypjatého zápasu slávistický obránce Ondřej Kúdela něco pošeptal do ucha Glenu Kamarovi. Hráč skotského týmu uvedl, že Kúdela mu nadával do opic. Český obránce tvrdí, že použil hrubou nadávku, která ale neměla rasistický podtext. Při odchodu ze hřiště pak Kamara českého hráče zbil.

UEFA uvěřila Kamarově verzi a Ondřej Kúdela vyfasoval trest na 10 utkání, penalizace zahrnovala i utkání na evropském šampionátu. Ondřej Kúdela se cítil rozhodnutím disciplinární komise organizace UEFA poškozen a odvolal se k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Los nového ročníku Evropské ligy shodou okolností přivedl tým Rangers znovu do Prahy. Bylo jasné, že čeští diváci dají Glenu Kamarovi při zápase najevo, co si o něm myslí. Na stadionu Sparty ale mohly být jen děti. Ty celý zápas na Kamaru bučely a pískaly. Když byl po dvou žlutých kartách vyloučen, tak dětské publikum mohutně slavilo. Skotská strana chování dětí vyhodnotila jako rasismus a zápasem se znovu zabývá UEFA.

Vrcholem bylo vyjádření skotského poradce pro rovnoprávnost a diverzitu Marvina Bartleyho, který označil české děti za zkažené ovoce. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek si nechal předvolat britského velvyslance Nicka Archera a řekl mu, že po skotské straně bude požadovat omluvu. Skotská fotbalová federace pak do Prahy vzkázala, že za slova Marvina Bartleyho se omlouvat nebude. Bývalý ministr zahraničí a zkušený diplomat Cyril Svoboda je přesvědčen, že kdyby nebyly v Česku volby, tak Jakub Kulhánek celou věc neřešil, nebo by ji řešil jemnějším způsobem.

"Jakmile je předvolán velvyslanec, tak je to diplomatický protest proti chování státu. Kdyby byl pozván na přátelské popovídání, nebo kdyby si ministr Jakub Kulhánek a britský velvyslanec zatelefonovali, tak možná udělali nějaké společné prohlášení a bylo by to lepší. Jenže jsme v předvolební atmosféře a vše se dělá daleko silněji. Předvolán byl velvyslanec, ale co může říct? Řekl, že není součástí Skotské fotbalové federace, to si musí vyřešit kluby mezi sebou nebo fotbalové federace mezi sebou a když se nedohodnou, tak se musí obrátit na soud, ale stát s tím nemá nic společného. Je to stejné, jako že se nemůže Česká republika omluvit za odstranění sochy maršála Koněva, to bylo suverénní rozhodnutí města Prahy a stát s tím nemá nic společného, stát s tím nemůže nic dělat. Komunikace s velvyslancem se měla udělat jinak než touto ostrou cestou," vysvětil Cyril Svoboda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud Česko nechce, aby kauza dopadla porážkou české diplomacie, bude nutná další schůzka s velvyslancem.

"Ideální by bylo se s panem velvyslancem sejít po volbách, dát si třeba dobrý oběd a pak říct, že se věci vysvětlily, dojít třeba k nějakému společnému prohlášení o dobrých vztazích, že třeba Británie nepovažuje Českou republiku za národ rasistů. Hledal bych nějakou cestu, jak to celé ukončit, aby to nevypadalo, že to jen vyšumělo. Bylo ale před volbami, tak se dělalo silné gesto, že budeme hájit naše děti. Od první chvíle ale muselo být všem jasné, že to není důvod na předvolání velvyslance. Kdyby se třeba naši dopravci dostali do potíží někde v Doveru, tak chápu, že předvoláme velvyslance, protože jde o nějakou veřejnou moc, ale toto je soukromá záležitost, velvyslanec s tím nemá nic společného. Stejné to bylo, když jsme se zlobili na norskou velvyslankyni ohledně českých dětí a Barnevernetu, ale velvyslankyně se ptala, co s tím má dělat... Měli by se tedy po volbách sejít, udělat nějaké společné prohlášení, aby to nevypadalo, že to vyšumělo, protože když to vyšumí, tak bude česká strana vypadat, že se jí to nepovedlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Cyril Svoboda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.