Tři otázky na Cyrila Svobodu: Bývalý ministr zahraničí řekl, kde se může zastavit válečné tažení ruského prezidenta Putina

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda
Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2022

Bývalý ministr zahraničí a poradce Andreje Babiše (67) Cyril Svoboda (65) patří k lidem, kteří se setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (69) osobně. Pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik ale uvedl, že odhadovat kroky »ruského cara« v souvislosti s krizí na Ukrajině připomíná věštění z křišťálové koule.

Pane doktore, v podstatě celý svět řeší, jak zastavit ruského prezidenta Putina. Objevují se návrhy, aby byly uvaleny tvrdé sankce na ruské podnikatele, kteří žijí na Západě. Mohou mít tyto sankce nějaký pozitivní dopad? Nebude je Rusko brát jako další provokace?

Sankce uvaleny budou, budou uvaleny i na lidi s majetkem. To jsou lidé, kteří mají velký majetek a ukládají peníze v západních bankách, ať už jde o Evropu či USA, prostě ukládají peníze tam, kde je bezpečno. Nejsou si zcela jistí, že peníze v ruských bankách by jim nemohly být nějak sebrány či by nějak nebyl omezen přístup k nim. Tito lidé mají zájem mít peníze ochráněné, zároveň si chtějí bohatství užívat na Západě. Sankce budou mířit do okolí prezidenta Putina, aby tito lidé dokázali změnit postoj prezidenta. Do jaké míry sankce budou efektivní, to je otázka. Všechny sankce, které se v minulosti dělaly, vždy měly osobní charakter, vždy sankce »trestaly« tyto lidi. Podle mě nebudou mít zásadní vliv, ale je to součást balíčku, který se vždy dělá.

Vím, že je těžké vývoj situace na Ukrajině odhadovat, ale co bude podle vás dál? Spokojí se Putin s ovládnutím separatistických ruskojazyčných oblastí? Nebo je podle vás skutečně možné, že se pokusí ovládnout celou Ukrajinu a bude postupovat na Kyjev?

Nemůže se to vyloučit, ale není to podle mě v prvním plánu. V prvním plánu je získat kontrolu nad Donbasem a Luhanskem. Nic dalšího nemůžeme vyloučit, ale jde opravdu o věštění z koule, netuším, co se děje v hlavě prezidenta Putina. I podle projevu, který přednesl, odhaduji, že zpochybňuje Ukrajinu jakožto zemi, tuto část na východě označil za ruskou. Z toho projevu tedy neplynulo, že by chtěl jít o krok dál. Ale znovu říkám, že nyní nelze nic vyloučit.

Je někdo, kdo je schopen kroky Vladimira Putina korigovat? Má nějakého poradce, na jehož názory opravdu dá?

Určitě někomu naslouchá, ale já nevím, kdo to je, nemám o tom vůbec přehled. Rozhodovací proces je natolik netransparentní, že netuším, zda existuje nějaká osobnost, jejíž hlas má takovou váhu, že ovlivňuje rozhodování prezidenta Putina. Já takovou osobnost neznám, to ale neznamená, že taková osobnost neexistuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.