Kdo nahradí Miloše Zemana: Politologové rozebrali, kdo má největší šance uspět v prezidentské volbě

Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2022

Dvěma protikandidátům Andreje Babiše (68) - Petru Pavlovi (61) a Danuši Nerudové (43) se v prvním kole prezidentské volby nevyplatí na sebe útočit. Uvedl to politolog Národního institutu SYRI Roman Chytilek. Podle něj je souboj mezi trojicí otevřený a vyhrát může kdokoliv z nich s tím, že strategie kandidátů pro jednotlivá kola musejí být odlišné. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz politologovi Stanislavu Balíkovi, kdo podle něj má v současnosti největší šance v boji o Hrad uspět v případném a vysoce pravděpodobném druhém kole. Jeho odpověď byla zcela rozhodná - generál Petr Pavel.

"Kandidáti se musí již nyní pečlivě zamýšlet, jaké důsledky bude mít jejich kampaň před prvním kolem pro celkový výsledek. Nerudová s Pavlem nemůžou udělat větší chybu, než že se do sebe pustí," míní politolog, který to uvedl v tiskové zprávě na internetových stránkách institutu.

Dvoukolový systém volby podle něj může kultivovat negativitu kampaně. "V tom prvním je důležité získat dost hlasů, abyste postoupili. Kandidáti často volí strategii, kdy se snaží vymezovat vůči relativně ideově příbuznému uchazeči. V druhém kole ale cílíte na nadpoloviční většinu voličů, takže potřebujete i jeho hlasy. Tento moment je pro Nerudovou a Pavla obrovské dilema," doplnil Chytilek.

Nevýhodou dvoukolového systému jsou podle něj pobídky k demobilizaci voličů, tedy snížení jejich ochoty přijít k volbám nebo přijít volit v druhém kole. Právě to vidí jako případnou strategii pro Andreje Babiše v druhém kole. "Pokud volební účast výrazně klesne, jeho příznivci se nikam neztratí a začíná to být pro něj zajímavé. Můžeme se těšit na kampaň, která se bude snažit přesvědčit část voličů o tom, že není třeba v druhém kole jít k volbám, protože tam není žádné menší zlo, ale dva nepřijatelní kandidáti," předpokládá Chytilek.

Jedním z témat předvolební kampaně bude podle něj také pandemie koronaviru zejména v osobě bývalého premiéra. "V té době ztělesňoval systém, vládní autoritu. Teď naopak kriticky potřebuje dostat k volbám i radikální protestní voliče s nemainstreamovými názory na témata, jako je Rusko nebo očkování. Samotné volby ukáží, zda to pro něj bude řešitelný problém. Určitě čekám i to, že mu tuto věc budou jeho soupeři připomínat více než to, že usiluje mimo jiné o imunitu. Bude to od nich strategičtější," uvedl politolog.

Druhé kolo pro generála Pavla

Samotná volba prezidenta může být jednokolová nebo dvoukolová. Pokud by byla jednokolová, znamenalo by to, že v prvním kole získá jeden z kandidátů více než padesát procent hlasů - což se ještě nestalo. Pak se koná druhé kolo, ve kterém soupeří dva nejlepší kandidáti z prvního kola.

"Všechno nasvědčuje tomu, že ve druhém kole se objeví Petr Pavel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog Stanislav Balík v rámci dotazu, kdo v současnosti má největší šance na to, aby se dostal do druhého kola.

Kdo by se do případného druhého kola prezidentské volby podíval s generálem Petrem Pavlem, politolog odmítl spekulovat. "Neumím to odhadnout, protože nevíme, kdo se nakonec boje o Hrad zúčastní. A bude to úplně jinak, když do toho půjde Andrej Babiš, ale také úplně jinak, když bude podpořen hnutím ANO zcela někdo jiný, ale také, když hnutí ANO vůbec nikoho nepodpoří, což se také může stát," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Stanislav Balík, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde byl v dubnu roku 2019 zvolen děkanem.

Prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. Ministerstvo vnitra minulý týden potvrdilo platnost kandidatury u devíti lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.