Reklama:

Kdy skončí válka na Ukrajině: Letos ne, na podzim nastane změna, domnívá se politolog Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2024

Komentář: Válka na Ukrajině trvá již třetím rokem. Válečný konflikt započal v únoru 2022 ze strany Ruské federace, a to na pokyn novodobého cara a diktátora Vladimira Putina. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, kdy skončí válka, zejména pokud by mohlo jít o stávající rok. Redakce ŽivotvČesku.cz v kontextu toho oslovila muže povolaného –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty, politologa, vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov vyplynulo, že letos k nastolení míru vyloženě se vším všudy nedojde, ale na podzim by mohla nastat změna. Neznámou pak je, jaký stav na frontě přinese chystaná ruská letní ofenziva.

Reklama:

Ukrajinské síly, po dočasné krizi vojenského materiálu, redakce o tom dříve psala článek, využívají moderní západní zbraně k provádění protiútoků. Nejnověji se ukrajinské síly soustředí na Krym, který se stává smrtící pastí pro ruské vojáky, portál ŽivotvČesku.cz o tom v předchozím textu informoval.

Nejnověji o víkendu proběhl »mírový summit ve Švýcarsku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v horském středisku Bürgenstock u Lucernu, o jehož svolání požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj«. Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že událost přinese alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině. To, že se některé účastnické státy nepodepsaly pod společnou závěrečnou deklaraci, podle něj samo o sobě neznamená, že jsou v opozici. Prezident to řekl novinářům po návratu ze summitu ve Švýcarsku.

Reklama:

Podle Pavla bude nutné, aby se příštích jednání o míru na Ukrajině účastnili další velcí světoví hráči, klíčová bude podle něj účast Číny, která nevyslala žádného zástupce. Rusko nebylo pozváno.

Na dotaz, zda dojde na mír letos, odpověděl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník na válečné konflikty a politolog Josef Kraus. "Myslím si, že v tomto roce válka nebude ukončena. Ono je otázkou, co znamená konec války. Může to znamenat zastavení bojů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zamrznutí konfliktu podobně jako v Náhorním Karabachu, kdy potom bude docházet dalších mnoho let k přestřelkám s naprostým minimem obětí na životech, případně materiálu. Nebo to může znamenat domluvení takového »modu vivendi«, který bude přetrvávat další půlstoletí, a cokoliv mezi tím," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že se osobně domnívá, že válka neskončí v tomto roce.

"Ale během podzimu lze asi očekávat výrazně větší tlak pro obě strany –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak mezinárodní, tak vnitřní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na nějaké vyjednávání. A to vyjednávání může znamenat buď klid zbraní, nebo částečnou deeskalaci míry násilí toho konfliktu. Sekundárně se potom může projevit třeba v roce 2025 mírový stav, kdy Ukrajina akceptuje ztrátu území výměnou za garance vlastní bezpečnosti mezinárodního společenství, ať už to mezinárodní společenství bude reprezentování Severoatlantickou aliancí, nebo někým jiným," dodal pro ŽivotvČesku.cz nositel doktorátu a ostřílený pedagog Josef Kraus, který od roku 2010 publikoval desítky odborných textů v zahraničních periodikách.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: