Kolik ušetříte díky topení dřevem?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Shutterstock
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2022

Náklady na bydlení se opět citelně zvýšily a podstatnou část tvoří faktury za vytápění. Jak to udělat, abyste měli v domě příjemné teplo a přitom neprotopili celou výplatu? Vsaďte na vytápění dřevem, které teď v Čechách zažívá velký boom.

Jsou to zprávy, které se na nás valí ze všech stran: drahý plyn, drahá elektřina nebo hrozby odpojení od páteřních plynovodů. Naproti tomu lidé, co si doma topí dřevem nebo dřevěnými peletkami, se vůbec nemusí znepokojovat. Potřebné palivo nakoupí v klidu v sousedství, uskladní zásoby v suchu a dál se nemusí o žádné zdražování starat.

Sirky do jedné ruky

Přestože se dřevo využívá k vytápění stovky let, současné používání se od toho dřívějšího významně liší. A hlavně zjednodušuje. Technický pokrok se zkrátka promítl i do konstrukcí kotlů, což je vidět na první pohled. Moderní zplynovací kotel na dřevo bývá vybavený přehledným displejem a hlavně chytrou řídicí jednotkou, která sama reguluje parametry vytápění v celé topné soustavě.

Mobil do druhé ruky

Připojení k pokojovým termostatům je samozřejmostí, ale milovníky moderních technologií potěší také aplikace pro vzdálený monitoring chodu kotle. Na dálku si tak můžete v telefonu nebo počítači zkontrolovat teplotu v domě. Při správném výběru výkonu zvládne kotel na dřevo s přehledem vytopit i velký dům a také se postarat o teplou vodu.

Třísky, nebo polena?

Kotel se sice řídí elektronicky, ale přikládání paliva stále musí majitel obstarat sám. Velkou výhodu představuje prostorná násypná šachta, která po naplnění dřevem zajistí dlouhé intervaly mezi nutným přiložením. „Konstrukci našich kotlů jsme upravili tak, aby se do nich vešly opravdu velké kusy dřeva bez nutnosti štípání. Klidně můžete použít polena dlouhá i 40 centimetrů,“ upozorňuje Jan Mikuda, konstruktér ze společnosti OPOP. Tato česká firma má s výrobou kotlů na tuhá paliva desítky let zkušeností.  

zdroj foto: OPOP

Levně a ještě levněji

A právě na druhu a přípravě paliva do zplynovacího kotle na dřevo se dá nejvíc ušetřit. Nejlepší je samozřejmě varianta, když máte přístup ke dřevu na vlastním nebo rodinném pozemku, případně se můžete snadno domluvit v sousedství nebo v obci.

Při nákupu dřeva z pily nejméně zaplatíte za celé kmeny a nejdražší bývají skládaná polínka v délce kolem 30 centimetrů. Kromě toho existuje mnoho dalších variant, například kulatina, metrové špalky nebo volně sypané dříví. U všech platí pravidlo, čím více přidáte ruku k dílu, tím více na nákupu dřeva ušetříte. Kdo se nezdráhá vzít do ruky sekeru a trochu se zapotit, má vyhráno.

Tvrdé, nebo měkké?

Další možností, jak ovlivnit výslednou cenu za topnou sezónu, je volba mezi tvrdým a měkkým dřevem. Tvrdé dřevo listnatých stromů (dub, buk, habr nebo jasan) déle hoří, má větší výhřevnost a tím klesá jeho spotřeba. Proto se hodí právě do kotlů, kde se topí dlouhodobě a na stabilní teplotu.

Měkké dřevo ze smrku, borovice, jedle nebo topolu se hodí pro dělání třísek při rozdělávání ohně, protože hoří rychle a brzy vytvoří teplo. Dobrá zpráva je, že odborníci doporučují druhy palivového dřeva kombinovat a využívat tak všech výhod, které nabízí. Tvrdé dřevo stojí obvykle o několik stokorun na prostorový metr víc než měkké. Naopak měkkého smrkového dřeva je poslední roky v Čechách nadbytek kvůli kůrovcové kalamitě. 

Hlavně suché

Jak upozorňuje Ing. Boczek z firmy OPOP, nejdůležitější je, aby bylo palivo náležitě vyschlé. „Tvrdé dřevo vysychá minimálně dva roky, než dosáhne maximální vhodné vlhkosti 20 procent. Do té doby je použití v kotli i krbu nevhodné. Vlhké dřevo nemůže rozvinout své kvality a také poškozuje komín i součásti kotle,“ dodává výrobce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.