Pane premiére, variantu, že ministerstvo spravedlnosti udělalo miliardový podvod, skutečně nezvažujete?

Komentář: Závažná otázka, která by měla zaznít na plénu Sněmovny, Bezpečnostní radě státu i před kamerami novinářů. Kauza bitcoinového daru, kvůli níž rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), není jen epizodou o neobratné státní administrativě. Je to varovný případ s rysy sofistikovaného praní peněz, který se odehrál přímo pod hlavičkou ústavního resortu. Přesto premiér Petr Fiala ve svém veřejném vyjádření hovoří pouze o tom, že »ministerstvo spravedlnosti se mohlo stát obětí podvodu«. To je, s veškerou úctou, jednoznačná rétorická berlička, nikoliv vůdčí odpovědnost, myslíme si v redakci ŽivotvČesku.cz.
Pokud stát, tedy vláda jako celek, prostřednictvím svého klíčového úřadu přijme 468 bitcoinů od člověka pravomocně odsouzeného za drogové delikty, zbraně a zpronevěru, a následně je zpeněží za téměř miliardu korun, je otázkou číslo jedna nikoliv »kdo byl podveden«, ale »zda někdo z vlády nebo úřadu nebyl aktivním spolupachatelem nebo pasivním nástrojem k legalizaci výnosů z trestné činnosti«.
Bezpečnostní radu státu svolávám i proto, že se Ministerstvo spravedlnosti mohlo stát terčem nebo obětí podvodu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 4, 2025
Moje otázky na Bezpečnostní radu budou směřovat k tomu, zda o tom některé státní složky věděly nebo zda měly informace. pic.twitter.com/I7ksgzIDwh
Premiér si svolává Bezpečnostní radu státu a mluví o hrozbách kyberprostoru. Jenže tato aféra nezačala na darknetu, ale na ministerstvu. V reálné budově, v reálném čase, za účasti reálných lidí s reálnými podpisy. A ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), který ještě den před explozí celé kauzy předložil pozměňovací návrh, jenž měl významně vysoké výnosy z krypta osvobodit od daně, to celé získává chuť neprůhledného politického kšeftu.
"Stanjura měl informace, nezasáhl. A ještě den před medializací celé kauzy načetl pozměňovací návrh, který by zdanění velkých kryptoměnových výběrů zcela obešel. To není nešikovnost, ale aktivní spoluúčast. Můj názor je jasný: Zbyněk Stanjura ve své pozici skončit musí," řekl v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz lídr opozičních Pirátů Zdeněk Hřib.
A tak se ptáme, pane premiére: skutečně nezvažujete, že se nejednalo o podvod na stát, ale že stát byl tím, kdo se v této kauze, vědomě či z nedbalosti, podílel na legalizaci peněz zločince? A pokud ne, jste si jistý, že jste jako předseda vlády vůbec připraven čelit realitě, v níž vaše vláda nejen ztrácí důvěru, ale aktivně podrývá samotné základy právního státu?
V demokratické společnosti není slabostí přiznat chybu a vyvodit odpovědnost. Slabostí je ji nevidět, nebo předstírat, že jde jen o nešťastné nedorozumění.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.