Konec home office v Čechách? Firmy by měly pokrývat svým pracovníkům část nákladů na energie. Promluvil ekonom

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Se svolením Štěpána Křečka
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2022

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce, podle které by měli zaměstnavatelé přispívat na energie svým zaměstnancům, kteří využívají práci z domova. Konkrétní částka ještě není stanovena, ale resort by měl vycházet z údajů Českého statistického úřadu o nákladech na dospělého v průměrné domácnosti. Částka by poté měla být vyplácena paušálně za každý den, který stráví zaměstnanec prací na dálku. "Přesto, že půjde o částku ve výši několika desítek korun denně, hrozí, že firmy od práce z domova začnou ustupovat," varoval pro ŽivotvČesku.cz přední ekonom Štěpán Křeček.

Novela zákoníku práce ještě není dokončena, ale nová pravidla upravující práci z domova by měla začít platit od ledna příštího roku. Nesouvisí navíc se zvyšujícími se náklady na energie, ale s potřebou sjednotit nařízení se směrnicí Evropské unie, která se týká vyvážení pracovního a soukromého života.

První návrhy počítaly s částkou minimálně 2,80 za každou odpracovanou hodinu, objevily se i zprávy o padesáti korunách denně. Každý rok by navíc docházelo k úpravě výše kompenzace pomocí vyhlášky. O tom, zda je tento krok pro firmy výhodný, promluvil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy.

"Myslím, že zákonná úprava práce na dálku z domova bude negativní mít efekt, že k ní začnou firmy přistupovat v menší míře. Vzniknou jim tím dodatečné náklady, navíc je to administrativně zatíží. V případě open spaců, tedy otevřených kanceláří pro více pracovníků, to úsporu nepřinese, protože se místnost stejně bude muset vytápět bez ohledu na počet přítomných zaměstnanců. A vždy tam nějací budou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom.

Podle odborníka v současné době home office využívá 18 procent zaměstnanců a 11 procent ho má sice k dispozici, ale nevyužívá jej. Jeho rozšíření přišlo až s pandemií onemocnění covid-19, dříve byl na pracovním trhu spíše výjimkou.

"Dosud se práce z domova považovala za benefit, který firmy svým pracovníkům nabízejí. V okamžiku, kdy budou muset zaměstnavatelé kompenzovat náklady na energie, můžou od bonusu odstoupit. Pokud by navíc byla úhrada nákladů paušálem, nemusí to být pro lidi, kterým se rapidně zvedly ceny energií, dostačující. Naopak pro ty, kteří mají ceny zafixované, to může být forma přivýdělku," vysvětlil úskalí připravované novely pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.