Reklama:

Konec války na Ukrajině: Skončit to může patem, ale může dojít i na změnu politického vedení, říká šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2024

Komentář: Na konci února to budou dva roky od momentu, kdy ruské ozbrojené síly zaútočily na sousední Ukrajinu. Od té doby svět vyhlíží konec válečného stavu, v němž přišly o život desetitisíce lidí. To, co se děje na Ukrajině, ale nemůže být donekonečna. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, co jeho pohledem přinesou další měsíce a kdy může dojít na klid zbraní.

Reklama:

Od konce loňského února, kdy ruské vojenské síly napadly svého souseda, se na Ukrajině odehrálo mnohé. Před několika měsíci Ukrajinci zahájili protiofenzivu, jejímž cílem bylo získat zpět anektované území a v ideálním případě ruského agresora vytlačit ze země. I když se obránci své země značně snažili, mimořádný úspěch se nepovedl. Kdy ale konflikt skončí, na to se v rámci dotazu redakce pokusil odpovědět Josef Kraus.

"Velmi špatně se to odhaduje, ale dokáži si představit, že ještě v řádech měsíců ta podpora Ukrajiny může být skutečně stále velká. V tomto ohledu ale Západ trošku dojíždí na svoje dlouhodobé podcenění - třeba co se týče zbrojní výroby a vůbec zbrojních kapacit. To znamená, že vyskladnil, co měl naskladněno, a vyrábí, co je schopen vyrábět, ale zároveň není schopen navyšovat kapacity z nejrůznějších důvodů. A tohle může být poměrně zásadní limit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Reklama:

"I kdyby tady stokrát zůstala třeba vůle Ukrajinu dále podporovat, tak je otázka, jestli ve finále bude čím. A teď nemyslím finančně, ale opravdu materiálně, protože celosvětově prostě poptávka po produktech zbrojního průmyslu je obrovská. A to z mnoha různých důvodů. Válka teď v Gaze vlastně tomu taky úplně nepřidává. Takže je to potom věcí toho, kdo bude mít větší vůli, pokud vůbec. Ale taky si dokáži představit, že to vlastně skončí jakýmsi »patem«, že ani jedna strana nebude prostě schopna dostatečně tu druhou porazit. A potom to může vést buď k zamrznutí konfliktu, tak jako třeba v Náhorním Karabachu. A deset až dvacet let obě strany budou čekat, jak se situace politicky vyvine, a pak to jedna z nich bude chtít to rozseknout," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert.

"Případně dojde k politickým vyjednáváním, což je otázka, zda je vůbec možné za současné politické konstelace, a to jak na jedné, tak na druhé straně. Dalším možným scénářem je to, že dojde buď dříve, nebo později ke změně vlády, a to buď v Kyjevě, nebo v Moskvě, aby se něco takového vůbec mohlo uskutečnit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus, jak vidí vývoj rusko-ukrajinského vojenského konfliktu do budoucna - zejména konec válečného stavu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: