Koronavirus nechává některé lidi žít. Díky tomu se skvěle šíří a je nebezpečnější než jiné viry, říká exkluzivně Roman Prymula.

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Vláda.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Uznávaný epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula má jasno v tom, že nový koronavirus je skutečně nebezpečný. A to zejména kvůli jeho schopnosti šířit se. Pro světovou populaci by měl být varováním, protože v budoucnu může přijít virus pro lidi mnohem nebezpečnější. Pro portál Život v Česku poskytl exkluzivní rozhovor.

Máte obavy, že může přijít něco opravdu velkého. Když to vezmeme s nadsázkou, nový typ koronaviru je takový mladší brácha španělské chřipky...

Riziko tu samozřejmě je. A co se děje, je poměrně významné varování. Tento virus, kdyby nějakým způsobem zmutoval a zvýšil smrtnost, tak obava bude obrovská. Stačilo by, aby se posunul na úroveň onemocnění MERS někde mezi 20 až 30 procent smrtnosti, a to už je obrovský problém.

Souhlasíte s tím, že když viry méně zabíjejí populaci, čímž nedochází k nějakému velkému šíření, protože vir zemře v těle hostitele společně s ním, a pokud vezmeme MERS či SARS, které mají opravdu velkou smrt, je v tomto případě COVID-19 mnohem nebezpečnější?

Už jednou jsem to parafrázoval na příkladu eboly. Z hlediska šíření ano. To znamená, že virus, který je schopen zabít 100 procent hostitelů, tak u něj nehrozí po krátkém čase, kam by se přenášel. Je mnohem nebezpečnější virus, který své hostitele nechává žít a oni netuší, že se nakazili a šíří to na další, které to může zabít. V tom je to nebezpečí obrovské.

Varování pro svět

Jde tedy pro svět o varování, aby byly připraveny pandemické plány, pokud by takový zvířecí virus opět v nějaké vhodném momentu dokázal přeskočit na člověka?

Určitě ano, protože my jsme zvyklí řadu let na nějaké strašení, že přijde nějaká pandemie, když ale přišla a byla mírnější, než se čekalo, tak se mluvilo o konspiracích a podobně. Teď jsme se ale setkali s virem, který podstatně zákeřnější a nikdy nejde vyloučit, že se s tane něco, co bude problémem. A bohužel trhy, na nichž se konzumuje maso zvířat tepelně neupravené a dochází tam k přírodnímu inkubátoru různých virů. To riziko je velké. Po této epidemii bude celý svět řešit, zda podobné trhy dovolovat. Není to sranda z hlediska dopadů.

ROMAN PRYMULA:

reprofoto ČT

Narodil se 4. února 1964 v Pardubicích. Je český epidemiolog. Věnuje se zejména problematice imunizace a vakcín. Působil v řadě řídících funkcí, v letech 2009 až 2016 zastával post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, od roku 2017 je náměstkem ministra zdravotnictví ČR. Je také silným šachistou, mezinárodní šachová federace mu udělila titul Mistr FIDE (FM). Od 15. do 30. března 2020 byl předsedou Ústředního krizového štábu vlády České republiky aktivovaného kvůli pandemii onemocnění COVID-19. Má vojenskou hodnost plukovník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.