Koronavirus přežije v očích několik týdnů, zjistili italští vědci

Koronavirus podle vědců přežije v očích týdny
Koronavirus podle vědců přežije v očích týdny
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2020

Znepokojivou informaci přinesl italský Národní institut pro infekční choroby ve své nejnovější studii. Vědci zjistili, že virus v očích dokáže přežít týdny. Našli ho totiž v očích 65leté ženy ještě tři týdny poté, co se nakazila.

O tom, že jedním z projevů nemoci Covid-19 může být zánět spojivek, se mluvilo už dřív. Symptom se však projevil u malého počtu infikovaných. Studie italských vědců ale znovu připomíná, že nesahat si do obličeje ani do očí je v rámci prevence zásadní.

Koronavirus se totiž z člověka na člověka přenáší kapénkami, které se evidentně přes ruce do očí snadno dostanou. Italské studii nahrává i fakt, že zánět spojivek způsobují i jiné viry nebo bakterie a často souvisí s respiračními chorobami. Upozornil na to portál Novinky.cz.

Všichni měli rudé oči

Na rudé oči už upozornil i personál pečovatelského domu v Kirklandu v americkém Washingtonu. Koronavirem se tam nakazilo 80 klientů a 34 zaměstnanců, zemřelo 35 lidí. Podle zdravotní sestry měli zarudné oči téměř všichni.

U některých pacientů se dokonce koronaviru projevil pouze zarudnutím očí.

Stále se ale jedná o malé procento ze všech nakažených. Jiná studie, tentokrát z Číny, kterou publikoval New England Journal of Medicine, se infekce očí prokázala jen u devíit pacientů z tisícovky zkoumaných.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.