Krach Bohemia Energy: Téměř milion zákazníků přišlo o dodavatele elektřiny a plynu. Co mají lidé dělat teď?

Ceny energií – Ilustrační snímek
Ceny energií – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Společnost Bohemia Energy, která měla na českém trhu 900 tisíc zákazníků, oznámila krach. Důvodem je extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, na něž společnost nedokáže dál reagovat. Pohledávky okamžitě přebírá tzv. dodavatel poslední instance, jedním z nich je například společnost ČEZ. "Dodavatel poslední instance funguje na 6 měsíců, pak si lidé musí najít nového dodavatele," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Lidé tedy mají 6 měsíců času na to, aby situaci vyřešili.

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a plynu. Skupina, která má zhruba 900 tisíc odběrných míst, se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zároveň požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností.

V průběhu středečního dopoledne nebylo možné se spojit s tiskovým mluvčím. Někteří zákazníci již dříve pociťovali, že se se společností něco děje, zástupci Bohemia Energy například náhle rušili domluvené schůzky s potenciálními klienty.

S krachem dodavatelů energií počítá zákon a lidé mají na 6 měsíců distribuci zajištěnou díky funkčnosti tzv. dodavatele poslední instance. Automaticky jim tak energie začne dodávat jiný dodavatel. Ale pouze 6 měsíců!

"Automaticky se nyní přechází na tzv. dodavatele poslední instance, to je zakotveno v zákoně. Znamená to, že v případě elektřiny jsou tu tři společnosti, které mají distribuční území, je to ČEZ, E.ON a Pražská energetika. Pokud se na distribučním území dostane jakýkoliv dodavatel do problémů, tak tyto tři společnosti dodávku přebírají automaticky. Zákazník se nemusí o nic starat a nemusí nikam volat, automaticky se mu začne elektřina dodávat od nového dodavatele, je to ošetřeno zákonem. Dodavatel poslední instance funguje na 6 měsíců, pak si lidé musí najít nového dodavatele," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Co se týče dodávek plynu, tak tzv. dodavatelem poslední instance jsou E.ON, Innogy a Pražská plynárenská.

"Pokud Váš dodavatel energie fakticky ukončí činnost v důsledku neschopnosti finančně zajistit dodávku svým zákazníkům, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. Ten má povinnost vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, cenách a podmínkách dodávek," stojí na webu Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Letošní volby do Poslanecké sněmovny přinesly nečekaný zvrat. Suverénního vítěze většiny předvolebních průzkumů hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67) porazila koalice SPOLU složená ze tří tradičních politických stran (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Otázkou však stále zůstává to, kdo se nakonec stane premiérem nové vlády, která bude u moci po čtyřleté období do dalších voleb. Silným oponentem stávajícího šéfa ANO je lídr ODS Petr Fiala (57). "Je to člověk, který se bude chovat vůči České republice v pozici předsedy vlády mnohem a mnohem lépe a zodpovědněji než Andrej Babiš," řekl bývalý ministr vnitra Ivan Langer (54) pro ŽivotvČesku.cz.

Dodavatel poslední instance je povinný dodávat komoditu ve smluveném rozsahu do doby, než si klienti zvolí nového dodavatele. Pokud by klienti během 6 měsíců neuzavřeli smlouvu s jiným dodavatelem, mohou se ocitnout v režimu neoprávněného odběru.

"Včasná změna dodavatele je výhodná i finančně, protože ceníky dodavatele poslední instance mají vyšší ceny než běžné nabídky dodavatelů," uvedl Energetický regulační úřad na svém webu.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana (77), kterého v neděli po poledni odvezla záchranná služba se speciální jednotkou intenzivní péče (JIP) z Lán do Ústřední vojenské nemocnice na pracoviště intenzivní medicíny, je stabilizovaný. Krátce po jeho hospitalizaci o tom informoval na tiskové konferenci jeho lékař Miroslav Zavoral (67), který je zároveň ředitelem ÚVN. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora (64) však postup informovanosti směrem k veřejnosti není úplně šťastný. "V situaci, kdy jeho převoz do ÚVN nebyl zvládnut, jsme viděli pana prezidenta v bezvládném stavu. Myslím si, že něco takového pouštět je zkrátka nedůstojné. Samozřejmě to vzbuzuje obavy, zda zvládne plnit své ústavní povinnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu