Krade se na obou stranách. Kalousek vysvětlil, proč to u Ukrajiny neznamená totéž co v Rusku

V minulém týdnu se do popředí dostala informace, že na ukrajinském ministerstvu obrany byla odhalena rozsáhlá korupce a zpronevěra, která přesáhla 733 milionů hřiven - tedy v přepočtu téměř půl miliardy korun. Podle informací serveru Ukrajinska pravda si obrovské částky rozdělovali jak úředníci zodpovědní za nákupy potravin pro armádu, tak i majitelé dodavatelských firem. Pro ŽivotvČesku.cz věc okomentoval Andor Šándor. Nyní se k situaci vyjádřil i politický klasik a komentátor Miroslav Kalousek, který krátce nastínil, jaký je »rozdíl mezi ukrajinským a ruským ministerstvem obrany během války«.
Vyšetřování ukrajinského protikorupčního úřadu odhalilo praxi, která dlouho kolovala jako veřejné tajemství. Ministerstvo obrany v letech 2022 až 2023 nakupovalo potraviny pro armádu za ceny, které byly dvojnásobně až trojnásobně vyšší než běžné tržní ceny v kyjevských obchodech. Například za jedno vejce ministerstvo platilo 17 hřiven, tedy zhruba 10 korun. Pro porovnání, redakce o tom psala před pár dny článek, v Česku v současnosti stojí vejce v průměru k sedmi korunám.
Nákupy probíhaly formou potravinových balíčků s celkem 409 katalogovými položkami. Reálně však vojáci potřebovali pouze asi desetinu z nich. A to konkrétně zeleninu, maso, obiloviny či balenou vodu. Zbytek, jako koření, želatina a další suroviny, se téměř neobjednával. Cena balíčku byla přitom stanovena průměrem všech uvedených položek, uvedl zmíněný web Ukrajinska pravda.
Nákupní model dodavatelům umožňoval manipulovat s cenami, kdy navyšovali částky u často objednávaných surovin a naopak podhodnocovali ty, které se téměř nikdy nedodávaly, například sezónní ovoce. Tak bylo možné »švindlem« zachovat jednotnou cenu balíčku, a přesto generovat přemrštěný zisk.
Příkladem běžně distribuované brambory byly dodávány za výrazně nadsazené ceny, zatímco třešně či meruňky, které se v zimě prakticky neobjednávaly, byly zanesené s minimální cenou. Jak upozorňuje Ukrajinska pravda s odkazem na zdroje z protikorupčního úřadu, právě tento mechanismus finančního rozdílu ve zmíněných položkách umožňoval obcházet pozornost a udržet systém formálně legální.
Miroslav Kalousek uvedl, že »rozdíl mezi ukrajinským a ruským ministerstvem obrany během války není složitý. "Na obou ministerstvech se krade. Na Ukrajině se to však alespoň vyšetřuje a smí se o tom svobodně psát. To je v Rusku nemyslitelné," uvedl na platformě X.
Rozdíl mezi ukrajinským a ruským ministerstvem obrany během války: Na obou ministerstvech se krade. Na Ukrajině se to však alespoň vyšetřuje a smí se o tom svobodně psát. To je v Rusku nemyslitelné. https://t.co/W1xryyER9q
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) April 2, 2025
Pro ŽivotvČesku.cz téma okomentoval Andor Šándor. "Zaprvé si myslím, že to je špička ledovce. Že nejde o něco výjimečného. Co mi ale přijde naprosto šílené, že ukrajinští představitelé bojují za zachování státnosti, za zachování územní celistvosti, za zachování národa proti ruské agresi a najdou se tam lidé, kteří kradou na úkor toho, co je ve válce nejdůležitější, a tím je armáda. Že zneužívají vojáky, kteří denně umírají možná po tisících, a oni si mezitím na nich a na jejich potřebách mastí kapsy," zamyslel se Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
"Vždy na válkách vydělávali gauneři, to je známá věc. Ale tady je potřeba zdůraznit, že celá věc bude podporovat názor těch, kteří tvrdí, že by se Ukrajině nemělo pomáhat, protože to je nejzkorumpovanější stát v Evropě. Z toho mrazí," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor.
Podle závěrů vyšetřování proudily miliony hřiven do kapes majitelů dvou dodavatelských firem a také pracovníka ukrajinského ministerstva obrany, který v uzavíraných smlouvách údajně »přehlédl« podezřele nadhodnocené ceny. Část těchto prostředků pak měla být podle serveru Ukrajinska pravda využita k nákupu nemovitostí v Chorvatsku, konkrétně hotelů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.