Kromě delty se šíří i varianty delta plus. Nejsou indikace, že by byly nebezpečnější, míní imunolog Václav Hořejší
Z mutací koronaviru v Česku nadále dominuje nakažlivější delta, stejně jako před týdnem je ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale roste i zastoupení subvariant označovaných delta plus. Podle profesora imunologie to ovšem není důvod k dalším obavám. "Zatím nejsou indikace toho, že by nové varianty delty byly jakkoliv nebezpečnější," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (71). Popsal také, jaký bude podzim pro osoby, které covid prodělaly během poslední vlny a jaké jsou vyhlídky na sezónu respiračních onemocnění.
Loni v březnu se v Česku poprvé objevila nemoc covid-19. Úplně původní variantu koronaviru nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Už před létem pak měli odborníci jasno v tom, že brzy bude dominovat varianta delta. Ta se v Česku šíří od června a aktuálně je ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů. O slovo se ale hlásí i její subvarianty, které jsou označované jako delta plus.
Podle odborníků nemají subvarianty závažný vliv na průběh nemoci, a proto není třeba se jich obávat víc než původní delty, dříve označované jako indická mutace. "Zatím nejsou indikace toho, že by nové varianty delty byly jakkoliv nebezpečnější," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.
Přestože delta je nakažlivější než varianty, které v Česku dosud byly, opětovných nákaz přibývá jen velmi málo. V Česku se podle SZÚ opakovaně nakazilo koronavirem a mělo příznaky onemocnění covid-19 celkem 2089 lidí. Je známo, že hodnoty protilátek klesají, ale podle profesora imunologie se lidé, kteří prodělali covid-19 během poslední vlny, nemusí děsit toho, že by se v období respiračních onemocnění nutně znovu nakazili.
"Jsou už studie, které ukazují, že protilátky a mechanismy imunitního systému u lidí, kteří nemoc prodělali, vydrží v průměru nejméně rok. Kdo prodělal covid při poslední vlně, se nemusí bát, že na podzim onemocní znovu," vysvětlil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, proč je frekvence výskytu opakovaných onemocnění s příznaky nízká a proč se pravděpodobně zvyšovat ani nebude.
Společně s podzimem a ochlazením přijde i sezóna respiračních onemocnění. Epidemická situace v Česku je aktuálně dobrá a reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se drží pod hodnotou jedna. Odborník má za to, že z podzimu a případné další vlny proto nyní není třeba mít obavy. "Já myslím, že můžeme být velmi optimističtí. Ta situace je velmi dobrá. Uvidíme definitivně za dva až tři týdny, zda současný trend bude pokračovat, ale řekl bych, že ano," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.