Kruté mrazy a sněhu jako v pohádce. Nikoliv. Meteoroložka Honsová klidní předpovědi o zimních dramatech, sezónní výhledy negongují

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2023

Některé předpovědi ohledně nadcházející zimy už mají jasno, Česko čekají kruté mrazy. Ve skutečnosti to je spíše přání otce myšlenky. "Nejnovější analýzy oceánských anomálií za září potvrdily sílící jev El Niño, předpovědní průměr dává teplotu v Tichém oceánu do poloviny zimy s anomálií kolem +1,5 stupně, což je považováno za středně silnou až silnou událost, u které se očekává, že bude mít značný vliv na globální počasí. Zatímco v některých částech světa je jeho vliv průkazný, Česko je od Tichého oceánu přece jen daleko. Nicméně jev El Niño s dalšími procesy v tropických oblastech může podpořit stratosférické oteplování, a tím vliv polárního víru na naše zimní počasí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že současné modely nevypovídají zatím nic o zimních dramatech.

Polární vír je cirkulace studených větrů s rychlostí i přes 250 km/h vysoko ve stratosféře (sahá až do 50 km) nad Arktidou. "Na počasí na severní polokouli může mít vliv během zimního půlroku tím, v jaké je »kondici«. Zda oslabuje, zesiluje nebo se zhroutí. Polární vír na počasí při zemi nepůsobí přímo, ale jeho změny mohou ovlivnit sílu tzv. tryskového proudění. Jde o rychlé proudění ve výšce asi 8 až 11 km nad zemí, které míří ze západu na východ (proto je let z Ameriky do Evropy kratší než opačným směrem). Rychlé proudění tvoří určitou bariéru, která odděluje mrazivý arktický vzduch od vzduchu nad našimi zeměpisnými šířkami," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Velmi zjednodušeně lze říci, že silný polární vír znamená silné tryskové proudění. Naopak, když polární vír slábne, tryskové proudění slábne rovněž a začíná se vlnit. A právě mezi jednotlivými vlnami mohou od severu či severovýchodu do Evropy proniknout větry, které v zimě přinášejí velmi studený vzduch z Arktidy nebo ze Sibiře.

"Čas od času se pak vyskytne fenomén známý jako náhlé stratosférické oteplení, kdy polární vír buď velmi zeslábne, nebo se zcela rozpadne. Důsledkem je rychlé oteplení vysoko ve stratosféře (mezi 10 až 50 km) za několik dní a změna směru proudění větru. Efekt tohoto jevu se pak projevuje v nižších vrstvách atmosféry, kde oslabí tryskové proudění," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, jak současné modely vnímají nadcházející zimu.

"V současné době dokážeme spolehlivě předpovídat jednotlivá náhlá stratosférická oteplení zhruba týden dopředu. Poté obvykle trvá několik týdnů, než se prostřednictvím tryskového proudění projeví jeho dopady na počasí u nás. Proto jsou v tuto chvíli obavy z náhlého efektu na naše počasí zatím zbytečné. Sezónní výhledy počasí naznačují, že by zima ve střední Evropě měla být spíše mírná. To ale neznamená, že se nesetkáme sem tam se sněhovou kalamitou nebo ledovými dny," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.