Laikům se může zdát, že čas hraje pro Rusko, ve skutečnosti hraje pro Ukrajinu, říká vojenský expert

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2023

Rusové musejí při bojích o Bachmut často přecházet do defenzivy, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinského exposlance Jurije Syroťuka, který se bojů o město účastní jako granátník. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj v pátek ale podle agentury Reuters upozornil, že ruské síly dál vynakládají na obklíčení Bachmutu veškeré úsilí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vojenského experta Lukáše Visingra, který na dotaz, kdo na tom v současnosti z obou stran je lépe, uvedl, že pro Ukrajinu hraje čas.

"Pokud vydrží podpora Západu a ukrajinská morálka, tak Ukrajinci vyhrají. Laikům se může zdát, že čas hraje pro Rusko, ve skutečnosti hraje pro Ukrajinu," odpověděl konkrétně na dotaz redakce Lukáš Visingr.

Pokud pak jde o vyjádření velitele ukrajinských pozemních sil, Ukrajinci si na frontě vedou poměrně úspěšně. "Na každý nepřítelův útok připadá náš protiútok. Každý posun nepřítele je pro něj velice bolestivý a žádá si ohromné ztráty," uvedl Syroťuk, vystupující také pod vojenskou přezdívkou Mamaj. Rusové často hovoří o tom, že obklíčení města je na dosah, jejich prohlášení jsou podle Syroťuka ale nadsazená.

Ve srovnání s předchozím týdnem podle něj intenzita bojů v oblasti Bachmutu klesla, zůstává ale vysoká. "Tady, kde stojím, člověku nad hlavou prolétne asi tak každou minutu nepřátelská mina," popsal. O tom, že se intenzita bojů v Bachmutu o něco snížila, napsali tento týden také analytici z amerického Institut pro studium války (ISW).

"Bachmut je dál ohniskem konfliktu. Boje o město pokračují. Nepřítel napíná veškeré své síly k proražení obrany na vícero místech a k úplnému obklíčení města," upozornil ale velitel ukrajinských pozemních sil Syrskyj.

Šéf proruských separatistů v Doněcké oblasti Denis Pušilin pak podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že ruským silám se podařilo najít oporu v areálu továrny Vostokmaš v severní části města. "Spojené síly nyní úspěšně pronikají dál do hloubi průmyslové části (města)," citovala Pušilina agentura. Lídr separatistů podle ní také prohlásil, že Rusové mají palebnou kontrolu nad všemi cestami vedoucími do města.

Podle Lukáše Visingra, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, jde skutečně Ukrajincům v současnosti o čas. "Stále platí, že Ukrajinci musí vydržet, a to několik týdnů, než se ruský ofenzivní tlak vyčerpá. Teď jsme ve chvíli, kdy se čeká, než se ruská ofenzíva zastaví a Ukrajinci postaví mechanizované brigády, tak potom přijde ukrajinská protiofenzíva. Ukrajinci v současnosti budují několik mechanizovaných brigád, které budou vybaveny převážně Západní technikou," uvedl svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.