Lukáš Pollert přišel s překvapivou odpovědí na dotaz, zda patří korupční kauza kolem hnutí STAN s názvem Dozimetr do 21. století

Lékař Lukáš Pollert
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2022

Kauza kolem korupce v pražském dopravním podniku, ve které byl obviněn a vzat do vazby vlivný pražský zastupitel za STAN a bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (48) a s ním bylo obviněno policií dalších nejméně třináct lidí, pořádně otřásla českou politickou scénou. Redakce ŽivotvČesku.cz položila lékaři a komentátorovi Lukáši Pollertovi (52) dotaz, jak situaci vnímá a zda takové jednání má v 21. století místo. "Patří to nejen do tohoto století, ale do všech věků lidských pokolení. Vždyť jsme lidé a tedy tak trochu hříšní lidé," odpověděl s úsměvem na tváři.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. 

"Proč to stále má v naší společnosti místo? Protože si myslím, že každá politická strana má alespoň kousek másla na hlavě. Nesmí ale chodit na sluníčko. Jakmile totiž vyjde ven na sluníčko, tak to máslo začne téct, což je velmi nepříjemná situace a špatně to vypadá. Nevěřím tomu, že by tady bylo strany, která by mohla hodit kamenem, jak se říká. Zákony v ČR podle mě takové jednání umožňují, kdy se těm lidem daří pohybovat beztrestně, případně na jejich hraně," zamyslel se bývalý český olympionik a zkušený lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Policisté v souvislosti s údajnou korupcí v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

"Nemůžeme přece čekat, že budeme všichni svatouškové. Žije v České republice přes deset milionů lidí a není možné čekat, že všichni se budou chovat morálně skvěle. Ale asi by to bylo hezké, nicméně je to nepravděpodobné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert.

Kvůli kauze muselo skončit pět ze šesti členů představenstva DPP a tři členové dozorčí rady podniku. Hlubuček ukončil své členství ve STAN a opustil všechny politické funkce. Kvůli kontaktům s obviněným Redlem rezignoval ke konci června také ministr školství Petr Gazdík (STAN), poslancem zůstal.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali ve stejný den jako v DPP také v kancelářích VZP. Server Deník N uvedl, že lobbista a podnikatel v IT Dovhomilja, podnikatel Pavel Kos a s nimi náměstek ředitele VZP Knížek požadovali podle policie provize po společnostech, které VZP dodávají IT služby.

Kdo je Lukáš Pollert:

Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In. Jako lékař pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice. V současné době pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.