Majitelům zvířete zavřeného v autě během horka hrozí vysoké pokuty. Právník uvedl, jak na to pohlíží zákon

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

Tropické teploty mohou být rizikem nejen pro lidi, ale také pro zvířata. I ona totiž mohou během vln veder trpět. Někteří majitelé ale nehledí na to, jestli nechají například psa uvázaného u obchodu nebo zavřeného v autě, když vyráží na nákupy. Takové jednání však může někdy mít i vážné následky. V některých případech hrozí nezodpovědným »páníčkům« také obrovské pokuty. "Ponechání zvířete v rozpáleném autě může být přestupkem dle zákona na ochranu zvířat proti týrání s možnou pokutou až do výše 1 milionu korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz advokát Petr Mjartan.

V horkých dnech musí člověk myslet na důležité zásady, které jsou prevencí před vznikem zdravotních obtíží z vysokých teplot. A stejně tak by měl uvažovat i každý majitel zvířete. Ať už jde o nejoblíbenější domácí mazlíčky – psy a kočky nebo jakékoli jiné zvíře. Vlna veder je úmorná i pro ně a během tropických dnů by je majitelé například při cestě na nákupy měli nechat doma. Podstatné je také zajistit jim dostatek vody a místo mimo přímé slunce.

Někteří lidé ale bohužel nehledí na závažnost situace a nechají psa například v autě. Často nepomůže ani otevřené okénko, protože během parna je většinou těžký vzduch, a tak dostatečně neproudí. Nicméně je to řešení, které je nezbytné, pokud je zvíře při vysokých venkovních teplotách v autě. Pokud ale majitel odejde od vozidla a zvíře zůstane ve zcela zavřeném vozidle, kde na něj praží slunce, mnohdy může mít takové jednání až fatální následky.

Na to myslí i český zákon. "Majitel zvířete se vystavuje riziku pokuty v rámci přestupkového řízení, a pokud by jednání mělo za následek, že by zvíře uhynulo nebo bylo vystaveno týrání, mohla by tam být i trestněprávní odpovědnost v rámci týrání zvířat. V případě, že někdo zjistí, že je v autě zavřené zvíře, které nějakým způsobem trpí, a nebude možné sehnat majitele a kontaktovat ho, tak může člověk s ohledem na krajní nouzi a ochranu zvířete například rozbít okénko automobilu. Náhrada způsobené škody pak ale nebude možná," řekl Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za účelem ochrany zvířete je možné v závažnějších případech i poškodit vozidlo, aby mohlo být zvíře zachráněno.

"Výše pokuty se odvíjí od konkrétního případu a liší se. Ale ponechání zvířete v rozpáleném autě může být přestupkem dle zákona na ochranu zvířat proti týrání s možnou pokutou až do výše 1 milionu korun. Ideální je snažit se kontaktovat majitele – například pokud se situace odehrává u obchodního centra, tak nechat vyhlásit, že se hledá majitel daného vozidla, aby se dostavil. Přivolání policie není od věci, protože může vše zdokumentovat a zásah mohou provést muži zákona. Pokud vidím, že situace není urgentní, je lepší přivolat policii – pokud nelze dohledat majitele. Velmi záleží, jestli už zvíře třeba upadá do mdlob. Lidé by si měli dát pozor na to, že pak mohou přijít k rozbitému okénku a nikdo jim to nezaplatí," vyjádřil se renomovaný právník pro ŽivotvČesku.cz.

Tropická vedra přináší radost milovníkům koupání a starosti motoristům. Policie i zdravotníci každý rok varují rodiče, aby nenechávali své děti v autě, i když si jdou odskočit »​jen na 10 minut«. V rozpáleném autě začíná už po patnácti minutách boj o život. "Čím je dítě menší, tím více hrozí dehydratace organismu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz dětská lékařka Kateřina Kunstýřová.

Česko čekají dny s tropickými teplotami. Vlna veder může způsobit nejen zdravotní komplika...

Není však na místě sahat po nejkrajnějším řešení, vhodnější je snažit se vyhodnotit závažnost situace a podle toho jednat. "Pokud je to možné, řešit vše od nejmenšího zla – přes policii nebo třeba obchodní centrum či supermarket. Přinejhorším opravdu okénko lze rozbít, ale nemělo by to být pravidlem," uzavřel Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu