Reklama:

Manželka Volodymyra Zelenského popsala, jaká byla první slova jejího muže, když Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Volodymyr Zelenskyj s manželkou
Volodymyr Zelenskyj s manželkou
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2022

Traduje se, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena. V případě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) to platí dvojnásobně. Jeho manželka Olena (44), která se z architektky a scénáristky změnila ve vůdčí osobnost nejen ukrajinských žen, poskytla pro polský deník Rzeczpospolita rozhovor, v němž se ohlédla za slovy svého chotě, když Rusko 24. února podniklo na Ukrajinu invazi. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil stav prezidenta Ukrajiny psycholog.

Reklama:

"Byla to lakonická výměna názorů. Když jsme se brzy ráno probudili, po prvních informacích už byl oblečený. Řekl jen: "Už to začalo," a šel," řekla polskému deníku dvojnásobná matka, která svého manžela přes dva měsíce neviděla.

Reklama:

"Samozřejmě, že válka úplně změnila všechno, včetně našich životů. Od 24. února vídám svého manžela stejně jako vy - v televizi a na videopřenosech z jeho projevů. To proto, že od té chvíle se přestěhoval do své kanceláře v Kyjevě," uvedla dál v rozhovoru Olena Zelenská s tím, že manžela válka nezměnila. Podle ní zůstal být tím, kým je - tedy člověkem, na kterého je spoleh.

Manželka Volodymyra Zelenského v rozhovoru také obvinila Rusko z pokusu provést genocidu na ukrajinském lidu a vyjádřila sympatie s více než 11 miliony Ukrajinci, kteří byli nuceni opustit své domovy.

Kdo je Olena Zelnská

Olena Volodymyrivna Kijašková pochází se stejného města Krivoj Rog jako její manžel. Na střední škole byli dokonce spolužáky, randit ale spolu začali až na vysoké škole. První dáma tam na stavební fakultě vystudovala architekturu, ale táhlo ji to k filmu a psaní scénářů. Volodymyr Zelenskyj založil skupinu Kvartal 95, se kterou se účastnil televizní humoristické soutěže KVN, která byla populární v zemích bývalého Sovětského svazu.

Do manželského svazku vstoupili v roce 2003, o rok později se dvojici narodila dcera Oleksandra a v roce 2013 přišel na svět syn Kyryl. První velká profesní změna přišla v roce 2006 se Zelenského účastí v pořadu Tanec s hvězdami, čímž se stal na Ukrajině známou osobou.

Ta největší změna ale nastala v roce 2019, kdy se ujal úřadu prezidenta. Lehké období to však nebylo. Manželka ukrajinského hrdiny pro italský portál Di Lei prozradila, že se kvůli prezidentování doma strhla nejedna hádka.

Jako nejvýraznější ženská tvář Ukrajiny se začala věnovat ženským a rodinným otázkám. Dala si třeba za cíl, že nechá změnit styl školního stravování. Výsledkem byla nutriční reforma, která začala platit v roce 2021. Tehdy nemohla tušit, že mnohé z dětí, pro které zajistila lepší jídelníček, zemře rukou ruských vojáků, které na Ukrajinu vyslal Vladimir Putin (69).

Kde v současné době Olena s dětmi pobývá, není zřejmé. Nelze potvrdit ani to, zda zůstala v Kyjevě. Prezidentská kancelář pouze uvedla, že neodjela ze země. Jisté naopak je, že se nepohybuje v blízkosti svého muže.

Promluvil psycholog

Míra vypětí a stresu, který Olena Zelenská zažívá, je srovnatelná s mírou u jejího manžela. Psycholog Pavel Pařízek pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak na první dny války reagoval organismus ukrajinského prezidenta. "Ten člověk je v nepředstavitelné situaci. Obecně mohu říct, že podle fotek je vidět, že je velmi unavený. Projevuje se na něm velká zátěž. Pokud jste ve velké krizi, tak reakce je automatická, tedy buď »fight, či flight«, tedy buď boj, či útěk. V médiích proběhla zpráva, že mu Američané nabídli odlet, on ale říkal, že bere ten »fight«. Rozhodl se pro boj, čímž dochází k aktivaci organismu. Představte si to jako přídavné spalování v letadle, nejdříve vás to rychle nabudí, zrychlí vás to, ale máte obrovskou spotřebu energie. Je to situace, která se nedá vydržet dlouho," popsal psycholog pro ŽivotvČesku.cz, s jakým vypětím se prezident Ukrajiny musel potýkat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: