Měla by se zrušit všechna mimořádná opatření, odpovídá v rozhovoru právník Tomáš Nielsen. Nedávají podle něj smysl

Se svolením Tomáše Nielsena
Právník Tomáš Nielsen
Foto: Se svolením Tomáše Nielsena
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 5. 11. 2021

Zrušit veškerá existující mimořádná opatření i stav pandemické pohotovosti a soustředit se na ohrožené skupiny, s nimiž by měli úzce komunikovat praktičtí lékaři. To jsou kroky, ke kterým by se mělo přistoupit podle právníka Tomáše Nielsena, který současný postup vlády v boji s koronavirem kritizuje. "Je nutné cestu restrikce a represe nahradit cestou informování, ale pravdivého a objektivního informování," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v roce 2019 získal titul Právník roku.

Pane doktore, vy dlouhodobě kritizujete kroky vlády a ministerstva zdravotnictví, vadí vám zejména to, že protikoronavirová opatření jsou plošná a odebírají část občanských svobod. Jak tedy podle vás v boji s koronavirem postupovat a jaké mechanismy nastavit?

Jako právník těžko mohu navrhovat konkrétní epidemiologická pravidla. Měla by se každopádně zrušit veškerá existující mimořádná opatření i stav pandemické pohotovosti, protože ani jedno v tuto chvíli nedává žádný smysl. A, což je otázka spíš na lidi jako je pan profesor Jiří Beran nebo členové sdružení SMIS (Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků), prostě už dávno existují standardní epidemiologické postupy, k nimž je třeba se vrátit.

Mluvíte o standardních epidemiologických postupech. Co konkrétního si pod tím mám představit?

Například zkoumat výskyt onemocnění a zaměřit se na ta místa, kde se ta onemocnění objeví. Mluvím ale o onemocnění, ne jen o pozitivitách, tedy o lidech s reálnými příznaky. Je nezbytné zaměřit se přímo na ohrožené skupiny, zejména seniory. Vždyť ohrožené skupiny dnes už známe a praktičtí lékaři vědí, kolik mají v té ohrožené skupině pacientů. Na ně je potřeba se zaměřit ve chvíli, kdy se u nich objeví první příznaky respiračního onemocnění, pak se zaměřit na léčbu, prostě začít zase pracovat normálně. Nedávno Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo novou tzv. definici případu (case definition), tedy definici toho, koho je třeba považovat za nemocného. A konečně přiznává, že ten, kdo je nemocný, musí mít nějaké příznaky.

Rozumím tomu tedy tak, že žádáte, aby se přístup k řešení epidemie posunul od plošných nařízení k cíleným opatřením, která by byla vyžadována v ohniscích nákazy či na konkrétní ohrožené skupiny?

Plošné testování neohrožených skupin má dva dopady, vede to k diskriminaci a šikaně lidí, za druhé pak nezbývají kapacity na to věnovat se ohroženým skupinám. A, samozřejmě, je to neúnosná zátěž pro státní rozpočet. Abych to tedy shrnul, ukončit plošná mimořádná opatření a stav pandemické pohotovosti, zaměřit se přes praktické lékaře a primární léčbu na ohrožené skupiny, očkování pak vrátit do módu dobrovolného očkování a lidi informovat objektivně. K tomu je nutné vytvořit tým odborníků, kteří nejsou ve střetu zájmů, mají náhled i na právní a psychologické aspekty a nesoustředí se pouze na jeden jediný cíl, kterým je až bláznivá snaha zlikvidovat koronavirus, protože ten virus nezničíme. Metody, jak bojovat účinně proti epidemii, jsou přeci dávno známé. Pro mě i pro řadu odborníků z oblasti epidemiologie, virologie a imunologie je naprostou záhadou, proč od března 2020 jedeme zcela jinou, neodbornou a nefunkční linii.

Vy jste tedy přesvědčen, že virus zničen nebude a přijde doba, kdy bude nutné si to přiznat?

Přestože ještě ani nepřišlo léto, resort zdravotnictví už připravuje občany na blížící se ...

Já jsem hlavně přesvědčen, že je nutné cestu restrikce a represe nahradit cestou informování, ale pravdivého a objektivního informování. A je nutné ukončit absurdní nefunkční projekty jako Chytrá karanténa, které nemají a při sebelepší snaze o jejich zefektivnění prostě nebudou mít z epidemiologického hlediska žádný pozitivní dopad a jen představují další obrovskou zátěž pro státní rozpočet.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu