Meteorologové vydali výstrahu. Česko sežehnou vysoké teploty. Pro které kraje platí?

Meteorologové pro pátek a sobotu vydali výstrahu
Meteorologové pro pátek a sobotu vydali výstrahu
Foto: Pixabay.com / ČHMÚ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2020

Český hydrometeorologický ústav vydal pro páteční a sobotní odpoledne výstrahu. Meteorologové očekávají, že denní maxima se budou pohybovat v rozmezí od 27 do 32 stupňů Celsia. Pro lidi to znamená nejen koupání a opalování, ale také zdravotní rizika.

Pro pátek platí výstraha od 12:00 do 18:00 hodin. Odborníci vydali i doporučení, jak se ve vysokých teplotách chovat.

"Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," uvádí na portálu ČHMÚ odborníci.

Aktuálně výstraha platí pro tyto kraje: Plzeňský kraj, Ústecký kraj (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec), Liberecký kraj (Česká Lípa), Jihomoravský kraj (Brno, Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Znojmo, Židlochovice).

Výstraha pro sobotu

Od tropického počasí si lidé neodpočinou ani v sobotu. Meteorologové vydali výstrahu i pro tento den, která platí od 12:00 do 18:00 hodin.. Očekává se překročení odpoledních teplot nad 31 stupňů Celsia.

Doporučení je pro sobotu stejné jako v pátek a platí pro: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj (Brno, Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Znojmo, Židlochovice)

V neděli pak meteorologové očekávají lokální bouřky, kdy teploty by se měly pohybovat podobně jako v předchozích dnech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.