Reklama:

Mezi lidmi se to rozjelo, až to vypadá, že vir v populaci není. Lidi chápu, ale neslavil bych, řekl exkluzivně Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Roman Prymula si uvědomuje, že mezi lidmi opadá vůle nosit roušky a dodržovat předepsané rozestupy. Na druhou stranu nechce situaci podceňovat. "Vypadá to, že vir mezi lidmi není, ale předčasně bych neslavil," řekl pro ŽvČ uznávaný epidemiolog, který popsal, jaké riziko v případě druhé vlny hrozí.

Reklama:

S pondělkem přišla na řadu poslední etapa rozvolnění, mezi níž patřilo i sundání roušek ve venkovních prostorách. Ovšem s podmínkou, že budou rozestupy mezi jedinci dva metry. Mnoho lidí si už ale ani s vládním doporučením neláme hlavu. Vrátili se do běžného životního chodu.

Uznávaný epidemiolog Roman Prymula, který byl klíčovou postavou v boji s nákazou v první vlně sice na jednu stranu lidi chápe, na druhou stranu si je vědom, že pokud vir dostane ideální příležitost k šíření, zastavit ho efektivně nebude jednoduché.

Původně jen malé kanceláře

"Mezi lidmi byla nevůle a zároveň volání, aby se roušky mohly sundat. Původně jsem dohadoval, aby rozvolnění, kdy se mohou sundat v zaměstnání roušky, bylo na malé kanceláře, kde jsou dva, tři lidi. Jako poměrně velké riziko vidím v životě, který se teď vede. To znamená, lidi se vrhli do hospod, v mnohých případech jsou od sebe na pár centimetrů bez roušek. V tom vidím rizika, na druhou stranu lidi chápu, ale pokud vir se dostane zpět do populace, bude to znamenat problém," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog.

Podle Prymuly to ale vypadá, že v současnosti je v Česku viru minimum. "Domnívám se, že ho tu není tolik. Protože by to muselo číselně vystřelit. Ale nechci rozhodně situaci podceňovat. Vir je zcela nový a v tuto chvíli nevíme, jestli znovu zaútočí. Zatím bych neslavil," dodal Prymula pro ŽvČ.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: