Miloš Zeman vetoval novelu státního rozpočtu na letošní rok. Situaci okomentoval politolog Vlastimil Havlík

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2022

Prezident České republiky Miloš Zeman (78) ve čtvrtek vetoval vládní novelu státního rozpočtu na rok 2022. Vadí mu, že příjmy jsou nižší, než by mohly být, pokud by byla nejprve přijata novela zákona o daních z příjmů. Uvedl to v dopise, který poslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové. Ta ihned na svém twitterovém účtu napsala, že veto prezidenta sněmovna přehlasuje. K celé situaci se poté pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil i uznávaný politolog Vlastimil Havlík.

Novelu rozpočtu Miloš Zeman vetoval proto, že vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun. "Přitom se při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že zmíněná daňová sazba bude vrácena na původní úroveň. Tento veřejný závazek předkladatel uvedl v odůvodnění k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní," napsal prezident.

Superhrubá mzda byla zrušena v roce 2020 vládou Andreje Babiše, a podle původních plánů měla trvat pouze dva roky. Petr Fiala ale už dříve avizoval, že s navrácením do původního stavu, nepočítá. Stejně tak změny v připraveném státním rozpočtu neočekávají ani odborníci.

Politolog Vlastimil Havlík naznačil, proč vláda Zemanovy argumenty nevyslyší. "Veto prezidenta Miloše Zeman není překvapením. Argumentace, kterou použil, není v rozporu s jeho dlouhodobými názory na ekonomiku a příjmovou část rozpočtu. Sněmovna má pohodlnou většinu a nemyslím si, že by v této době chtěla rozpočet měnit. Bylo by to navíc velmi překvapivé, protože pro současnou vládu je nezvyšování daní mimořádně důležité," vyjádřil se k aktuální situaci pro ŽivotvČesku.cz docent z Katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně.

Poslanci budou muset nyní Zemanovo veto přehlasovat většinou 101 hlasů, vládní koalice má k tomu k dispozici 108 poslanců. Stát se tak musí na řádné sněmovní schůzi, poslanci by se novelou zákona mohli zabývat od 15. listopadu.

S přehlasováním veta počítá i místopředsedkyně sněmovny, Markéta Pekarová Adamová, která si na Twitter umístila příspěvek, že prezidentovo veto je výrazem jeho nespokojenosti se škrty v rozpočtu Lesní správy Lány. Té poslanci na letošní rok odebrali 30 milionů korun kvůli tomu, že v jejím čele stojí Miloš Balák, který byl pravomocně odsouzen za ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.