Ministr vnitra Vít Rakušan odpověděl na otázku, zda hrozí České republice nebezpečí v souvislosti s válečnou agresí

Ministr Vít Rakušan
Ministr Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (69) dnes vyslal své vojáky na Ukrajinu, lidé z řady tamních měst pak začali hlásit silné výbuchy, k nebi stoupal dým. Ozbrojený konflikt, kterému se chtěl celý západní svět vyhnout, se stal skutečností. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz, zda hrozí České republice nebezpečí.

Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešly zhruba tři tisíce lidí, aby protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Málokdo čekal, že k válce dojde. Obavy panují také z toho, že se konflikt přeleje dál do Evropy.

"Chtěl bych uklidnit občany České republiky, v současnosti žádné nebezpečí nehrozí. Nemáme detekovanou nějakou zhoršenou bezpečností situaci v ČR. Samozřejmě, že policie s dalšími zodpovědnými orgány situaci vyhodnocuje a soustřeďuje se na nějaká potenciální rizika nebezpečí. Zdůrazňuji potenciální, žádná v tuto chvíli pro naše občany nehrozí. Hlídá se reálný prostor, virtuální i kybernetický a samozřejmě všechny naše bezpečnostní složky dělají vše pro to, aby to bezpečí v ČR zůstalo v této míře zachováno i v další dny," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Vít Rakušan s tím, že v současnosti je důležité zachovat klid.

Překvapivým vyjádřením deklaroval jasný postoj k situaci na Ukrajině prezident Miloš Zeman (77), který se v minulosti netajil přátelskými vazbami na Rusko. Dnes jednání prezidenta Vladimira Putina a invazi na Ukrajinu tvrdě odsoudil. "Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními," uvedl Miloš Zeman v projevu bez »kličkování« před realitou. 

Ruské síly večer oznámily splnění čtvrtečních cílů s tím, že vyřadily 83 pozemních objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Informace o případných vlastních ztrátách ale neuvádí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během dne tvrdil, že Rusové utrpěli velké ztráty. Údaje uváděné z obou stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.