Miroslav Kalousek podporuje přijetí eura, má to ale malý háček. Promluvil o jediném možném postupu

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2024

Komentář: Výzva prezidenta Petra Pavla, aby ČR po letech začala dělat konkrétní kroky, které zemi dovedou k naplnění závazku přijetí eura, rozvířila silnou debatu napříč společností. Jedni říkají ano, druzí jsou přesvědčeni o opaku. Redakce ŽivotvČesku.cz položila v tomto ohledu dotaz zkušenému bardovi politického řemesla Miroslavu Kalouskovi, který říká euru ano, ale za předpokladu, že bude přijato správným postupem, čímž neohrozí výrazněji finance státu.

"Přijetí eura má pro nás své výhody, ale i své náklady. Jsem přesvědčen, že pro Českou republiku výhody převažují, i to je důvod, proč jsem příznivec přijetí eura," uvedl v úvodu politický klasik a bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek.

"Pokládám totiž za politicky nelogické, že vláda ustoupí všem, kteří si »vyřvou« vyšší platy, vyšší dávky, vyšší státní výdaje, ale zároveň nevyhoví českému průmyslu, který státní kasu plní a euro si přeje," zdůraznil někdejší politický fenomén s tím, že je potřeba se hnout z místa a udělat krok směrem na Západ v ohledu změny měny.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

"Co ale pokládám za naprosto nelogické, je snaha některých politiků o vstup do takzvaného režimu směnných kurzů ERM II. - tedy fixace vůči kurzu - aniž by byl stanoven termín přijetí eura. To je přístup ve smyslu stavění domu od střechy směrem dolů. Fixovat kurz bez toho, aniž bych využíval výhod společné měny, je téměř čistý náklad. To znamená, že jediný logický postup je termín přijetí eura a následně dva roky předtím vstoupit do režimu směnných kurzů ERM II., to je jediný správný postup," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek ohledně mechanismu, který osobně podporuje a dává mu logiku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.