Miroslav Kalousek pohlédl do budoucnosti a odhadl, kdy inflace konečně začne brzdit. Promluvil o chudobě v českých rodinách a jediné záchraně

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2022

Inflace v České republice nešetří nikoho a řadě domácností servíruje čím dál větší riziko chudoby. Spotřebitelské ceny v tuzemsku za květen podle v pátek zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace zůstává nejvyšší od prosince 1993. Redakce ŽivotvČesku.cz položila bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (61) dotaz, kdy by jeho pohledem mohlo začít být vidět světlo na konci tunelu ve smyslu, že inflace začne brzdit. Lehce se mu neodpovídalo.

"Pevně doufám, že letošní léto je stropem, tedy že inflace začne klesat. Ale je to spíše doufání, než přesná předpověď. Zkrátka budeme mít letos o těch 20 procent všechno dražší, než tomu bylo v loňském roce a ceny se na původní hodnoty nevrátí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Překvapivě vysoká inflace v květnu povede podle ekonomů k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb ČNB, a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Většinou ale ekonomové odhadují růst sazeb o jeden procentní bod i více. 

Podle zkušeného expolitika a v současnosti místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je »míč na straně vlády«, která se podle něj chtě nechtě musí postarat o ty domácnosti, které inflace srazí finančně na kolena. Miroslav Kalousek ale odmítl slovo »likvidační« v souvislosti s tím, zda se takto dá mluvit o dopadu raketového růstu inflace.

"Likvidační je silné slovo, všem se nám sníží životní standard. Pro některé domácnosti to skutečně bude znamenat ohrožení chudobou a těm musí vláda pomoct, ale může si dovolit pomáhat jen těm, kteří jsou chudobou opravdu ohroženi. Těžko může všem vykompenzovat snížení životního standardu," zdůraznil ostřílený rétor a politický komentátor, jemuž po oznámení rezignace v lednu 2021 po dvaadvaceti letech ve Sněmovně přítomní poslanci napříč politickým spektrem tleskali vestoje.

Miroslav Kalousek odhad, na kterém čísle se nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice zastaví, nechtěl predikovat. Podle něj by to bylo věštění z křišťálové koule. "Opravdu nevím, na jakém čísle se inflace zastaví. Tady už poměrně silně záleží na tom, jak dalece jsme se dostali do inflačního očekávání, a to se pak zastavuje velmi těžko. Opravdu netuším," dodal pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 a předtím KDU-ČSL.

Podle ekonomických analytiků by ceny měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.