Reklama:

Místo blbnutí s covidem měl svět řešit Ukrajinu, uvedl Roman Šmucler. Ministerstvo potvrdilo pohřešovaného Čecha, možná byl zastřelen

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2022

Válka na Ukrajině trvá už 69 dní a přes mnoho prognóz je její konec aktuálně v nedohlednu. Nejtěžší boje se vedou na východě země, české ministerstvo zahraničí v pondělí potvrdilo, že se v zemi pohřešuje český občan. Podle některých informací zemřel po palbě ruských vojáků. "Něco jako válka je na Ukrajině už řadu let, aktuálnímu konfliktu se mělo předejít," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař a pedagog Roman Šmucler (52).

Reklama:

Rusko nemá v boji žádný velký úspěch, Ukrajinci se srdnatě brání a Západ je zásobuje dodávkami zbraní. To je velmi stručný a obecný popis toho, co se za téměř 70 dní konfliktu na Ukrajině stalo. České ministerstvo zahraničí pak v pondělí uvedlo, že se ve válkou zmítané zemi pohřešuje český občan. Podle serveru Voxpot přišel o život poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků. Údajně může jít o dobrovolníka, který chtěl jakožto profesionální řidič kamionů a autobusů pomáhat s odvozem lidí. Od 2. března měl ale podle manželky nedostupné mobilní telefony.

Reklama:

Nejen k dodávkám zbraní se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Roman Šmucler. "Evropa jich dodala na Ukrajinu spoustu, kvůli tomu tam bude o hodně víc mrtvých, pak to vysoce pravděpodobně skončí tak, jak to bylo naplánované. Rusko si v nějaké menší variantě prosadí to, co chtělo, a následně přijde spousta let rozporů. Čím víc ale ta válka pokračuje, tím víc je nejen mrtvých, ale víc lidí také uteče a po válce budou chybět. Je potřeba to vést k nějakému rozumnému konci. Když mluvím o míru, tak se mě spousta lidí ptá, jestli chci, aby se Ukrajinci vzdali. To určitě ne, ale nežeňme to do řešení typu druhá světová válka," prohlásil lékař a pedagog.

Západní svět se podle něj měl situací po anexi Krymu zabývat mnohem intenzivněji a nemusel by následně řešit nynější situaci. "Že se tam situace vyostří, jsem tušil zhruba rok. Ono ta válka ve smyslu ozbrojeného konfliktu, kdy po sobě vojáci střílí, je tam od roku 2014. Něco jako válka je tam pak mnohem déle. A tady to v těch rozhodujících momentech v roce 2021, kdy se řešilo, jak tomu předejít, nikoho nezajímalo. My jsme tady blbli s covidem, který už byl vyřízená věc. Bylo očkování, věděli jsme, že má nějakou účinnost a že to chce nějaký čas, ale věděli jsme, jak to dopadne. V té době celý svět věděl, že se rozhoduje, jestli bude, nebo nebude válka na Ukrajině, ale tady o tom nebyl ani článek. A všichni ti, co jsou dneska odborníci na to, jestli 9. května bude Rusko mobilizovat, tak v lednu nevěděli, kde je na mapě Luhansk," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Z pohledu civilistů je aktuálně zřejmě nejkritičtější situace v Mariupolu. Podle starosty města Vadyma Bojčenka je v něm stále uvězněno asi 100 tisíc lidí, přes 200 z nich se spolu s obránci města ukrývá v rozsáhlých ocelárnách Azovstal, uvedla agentura Reuters.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: