Reklama:

Místo pomoci raněnému kamarádovi kulka do jeho těla. Rusové snad nezavádějí kontroverzní Hannibal Protocol, komentuje Šándor

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2024

Komentář: Na sociálních sítích kolují videa, na nichž údajně ruští vojáci zabíjejí své zraněné spolubojovníky po útoku FPV drony. Namísto poskytování pomoci nebo zjišťování závažnosti zranění jsou tito muži rovnou zastřeleni. Pravost videí nelze ověřit a není zřejmé, kdy byla pořízena. Podle bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora nelze vyloučit, že může jít o podobu s kontroverzním izraelským systémem označeným jako »Hannibal Protocol«.

Reklama:

Na telegramovém kanálu Russia no context se objevila dvě videa zobrazující údajné zabíjení zraněných ruských vojáků jejich spolubojovníky.

V prvním případě jsou záběry velmi neostré. Zachycují vojáka střílejícího na zraněného pod mostem. Záběry jsou doplněny scénami z dronu. U videa je komentář: »Ruský voják dobíjí svého zraněného kolegu. Jednal v této situaci správně?«

Reklama:
Redakce ŽivotvČesku.cz upozorňuje, že záběry jsou drastické a nevhodné pro děti a osoby citlivé na ztráty v ruských řadách.

Druhé video je už ostřejší a zachycuje ruský oddíl u Robotyne, kde voják zastřelí zraněného spolubojovníka, který se po výbuchu hýbe. Pravost nelze ověřit.

"Vím o tom, že izraelský systém nazývaný »Hannibal Protocol« se využívá. Je to realita. Jde o kontroverzní vojenský postup, který byl navržen k zabránění únosu izraelských vojáků, přičemž extrémním prostředkem k tomu může být i zničení vozidla nebo zabití vojáka, aby se zabránilo jeho zajetí nepřítelem. Tento protokol byl diskutován a kritizován kvůli morálním a etickým otázkám spojeným s jeho implementací, ale jde o realitu. Pokud jde o Rusy, tak jsem nikdy neslyšel, že by něco takového využívali. Může ale jít o něco nového, vyloučit to nelze," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

"Přijde mi to ovšem jako poněkud drsná metoda, která v době, kdy obě strany počítají ztráty v desítkách tisíc, nebude podle mého systémová, ale může jít o jednotlivé události," dodal pro ŽivotvČesku.cz komentátor.

Podobné incidenty, kdy ruští vojáci zabíjejí své zraněné spolubojovníky, byly ve válce na Ukrajině hlášeny již několikrát. Například podle zpráv ukrajinské rozvědky byly zaznamenány případy, kdy ruské jednotky použily drony k zabití vlastních zraněných vojáků, aby zabránily jejich zajetí​ - informoval o tom dříve Kyiv Post​.

Také existují videa, která údajně ukazují, jak ruské jednotky střílejí na své kolegy při pokusech o únik z boje, jak uvedlo periodikum The Independent​.

Jde o incidenty, které vzbuzují vážné obavy o porušování mezinárodního humanitárního práva a jsou považovány za válečné zločiny. Pokračující dokumentace a vyšetřování těchto činů jsou klíčové pro zajištění odpovědnosti za válečné zločiny a pro ochranu práv válečných zajatců v souladu s Ženevskými úmluvami​​.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: