Mistrovství světa v hokeji bez Rusů: Dominik Hašek řekl svůj názor, zda by Putinovi hoši měli bojovat o zlato

Legendární brankář Dominik Hašek
Legendární brankář Dominik Hašek
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2022

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek (57) během bohaté kariéry chytal také v ruské KHL. V Rusku má řadu přátel, přesto si dovede představit, že by sankce dopadly i na ruský sport. Pro ŽivotvČesku.cz Hašek řekl, zda by ruské hokejisty pustil na blížící se světový šampionát.

Letošní mistrovství světa v hokeji začíná už v pátek 13. května. Představa, že například v semifinále Rusové porazí výběr USA, bude hrát ruská hymna a na tribuně bude tleskat Vladimir Putin, je po dnešních událostech na Ukrajině pro mnoho fanoušků nepřijatelná. Hrát se navíc bude Finsku, které má samo otřesnou dějinnou zkušenost s Ruskem...

Legendární gólman Dominik Hašek je přesvědčen, že Rusko by mělo okamžitě přijít o možnost pořádat mezinárodní sportovní klání na svém území. "Po tom, co proběhlo v minulých dnech a hlavně v noci na Ukrajině, si jednoznačně myslím, že mezinárodní zápasy a sportovní události včetně klubových zápasů by se na území Ruska konat neměly. To by mělo být okamžitě zastaveno. Soutěže, které si dělají Rusové pro sebe, ať si dělají, ale tyhle mezinárodní akce hned zastavit," uvedla česká hokejová legenda pro ŽivotvČesku.cz.

To, že válka na Ukrajině zasáhne celý sportovní svět, je jisté. Například švédští fotbalisté už oznámili, že se nechtějí utkat s týmem Ruska v baráži o MS v Kataru. Jejich společné utkání totiž reálně hrozí. Podle UEFA rovněž nebude možné, aby se finále letošního ročníku fotbalové Ligy mistrů hrálo v Petrohradě. Aktuálně se jedná, kam bude zápas přeložen.

Dominik Hašek také uvedl, že nechce trestat sportovce, kteří za Putinův režim nemohou. Že by se ale během MS v hokeji hrála ruská hymna, mu nyní přijde až bizarní. "Co se týče ruských sportovců, tak je to složitější. Já nerad trestám sportovce. Vím, jak je těžké se připravovat a pak se sportovec k takové události dostane jako slepý k houslím... Že ruský lyžař či atlet přijede někam na Západ soutěžit, to bych mu v tuto chvíli ještě nezakazoval. Vy se ale ptáte na hokej a mistrovství světa...Toto je opravdu složité. Bude hrát ruská hymna... Pro sportovce je to hrozný trest, on chce reprezentovat svou zemi, nikoliv svého cara. Putin hokej miluje, vždyť v těch svých zápasech střílí góly... " přemýšlel Hašek.

"Je to opravdu těžké. Kdyby se mělo mistrovství konat v Rusku, tak řeknu hned, ať se tam nekoná. Pokud bude tato situace trvat dál, pokud se to nezlepší, tak by mi nevadilo, kdyby tam Rusové nebyli. Nechci to říkat ale hned po dnešku, uvidíme, kam to povede. Pokud se to nesrovná, tak v tomto případě bych ale nebyl proti tomu, aby byl ruský národní tým z mistrovství světa vyloučen," dodal gólman Hašek pro ŽivotvČesku.cz. Neumí si také představit, že by na Ukrajině dál umírali lidé kvůli ruské agresi a mezitím se na ledě proháněli na bruslích hokejisté v ruských dresech a dávali rozhovory po vítězných zápasech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.