Mladá žena se kvůli váze izolovala. Nakonec podstoupila operaci a prozradila speciální jídelníček

Sarah měla 90 kilo a začala vnímat vážné zdravotní problémy
Sarah měla 90 kilo a začala vnímat vážné zdravotní problémy
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Jak snadno může přehoupnout váha z normálních hodnot do těch zdraví nebezpečných. O tom by mohla vyprávět Sarah Doehlerová (33), která už jako dospívající dívka vnímala, že má kila navíc, ale přejídání bylo silnější. Během let se její hmotnost dramaticky zvýšila, a když už zasáhla do jejího života natolik, že ovlivnila její sny a budoucí plány, muselo přijít něco, co jí v mnoha ohledech zachránilo.

Sarah se ve dvaceti letech dostala na váhu 90 kilogramů, a to kvůli přejídání - návyku vypěstovanému už v předchozích letech. Svoji postavu začala ukrývat do volného beztvarého oblečení, což ale mělo ve finále opačný efekt.

Blondýnka sice byla v minulosti aktivní díky její vášni pro jezdectví, ale ani to nestačilo k tomu, aby dokázala s váhou úspěšně bojovat. Dopady na její osobní život byly hodně zásadní – přestala úplně chodit do společnosti a vyhýbala se i rodině a přátelům. Napadlo ji, že zřejmě zůstane sama a hledání lásky se pro ni stalo naprostým tabu.

Deprese řešila prášky na úzkost, které její nejhorší psychické stavy jen potlačovaly, a postupně se úplně izolovala. Ale neunikla zdravotní kontrole a dopadům, které na ni obezita měla. Nevěděla si rady a tušila, že sama tuhle situaci nezvládne. Po konzultaci s lékařem si domluvila schůzku s chirurgem, aby se pobavili o tzv. žaludečním rukávu nebo také tubulizaci žaludku (odstranění cca 85 % žaludku, vytvoří se z něj trubice, pozn. red.).

Nakonec bariatrický zákrok o dva měsíce později v srpnu 2016 podstoupila a nějaký čas trvalo, než byla schopná začít vytvářet základy svého zdravého jídelníčku, jak uvedl Daily Mail.

Zpočátku konzumovala málo kalorií - 800 denně po dobu celých 6 měsíců. Nakonec se ustálila na normálních 2 000 kalorií a postupně začala tělo zatěžovat i cvičením a zvedáním závaží v posilovně. Krom jediného dne v týdnu cvičila pokaždé a přidala hodinové kardio.

"Vyrostla jsem v New Jersey se starším bratrem a rodiči, kteří byli zdraví a já se vždycky cítila jako černá ovce rodiny, protože jsem bojovala s váhou a už jako hodně mladá jsem se začala přejídat. Zkusila jsem tolik diet, ale pokaždé to byl jen jeden krok vpřed a tři dozadu. Přejídání se stalo každodenní rutinou, kterou jsem tajila. Dokonce i jako dvanáctiletá holka jsem se vplížila do kuchyně uprostřed noci a snědla cokoli, co jsem našla," řekla Sarah Doehlerová, jak píše Daily Mail.

Díky svému úsilí a operaci žaludku se dostala na úžasných 58 kilo. Přesto se váha začala zase vracet nahoru.

"Myslela jsem, že jsem selhala – znovu. Přidala jsem cvičení, snížila příjem a i tak jsem přibrala skoro sedm kilo. Poslouchala jsem podcast Jasona Theobalda, který mluvil o metabolické adaptaci a dopadech extrémních diet na hormonální rovnováhu. Zavedla jsem principy jeho zdravotního přístupu a dokázala jsem napravit svůj metabolismus a konečně zhubnout," popsala své pocity 33letá žena, která si prošla kvůli váze dlouholetým peklem.

Sarah je nyní hlavní výživovou poradkyni Team Fit with Me a je šťastně provdaná za manžela Marka, který do jejího života vstoupila poté, co zhubla a dokázala tím napravit i životní přístup, který do té doby měla. "Cítím, že jsem dostala nový život a nový začátek," dodala.

Moderátorka a meteoroložka Alena Zárybnická (52) žije v paneláku ve Špindlerově Mlýně a už...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu