Přibývá případů úmrtí s opičími neštovicemi. Není to vysoce nakažlivý virus, nešíří se nekontrolovaně, uklidňuje imunolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2022

Indie včera oznámila první úmrtí na opičí neštovice. První případ úmrtí pacienta nakaženého opičími neštovicemi oznámilo rovněž jihoamerické Peru. Po Španělsku, kde zemřeli dva lidé, Brazílii a Indii se podle agentury AFP jedná o páté úmrtí spojené s touto nemocí mimo Afriku. "Není to tak, že by se šířily nekontrolovaně obrovskou rychlostí. Stačí ty lidi izolovat," řekl k opičím neštovicím pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

V případě úmrtí v Indii šlo o muže, kterého podle vedení nemocnice přijali zdravotníci do péče až 27. července s akutní únavou a meningitidou, napsal indický list The Hindu. Nevykazoval však podle nemocnice žádné viditelné příznaky opičích neštovic. Příbuzní mladíka údajně předali zprávy o jeho zdravotním stavu vedení nemocnice až po jeho smrti.

Vzhledem k tomu, že úmrtí je v případě nákazy opičími neštovicemi vzácné, zejména u mladých jedinců, musí být případ prozkoumán. Předmětem šetření by mělo být i to, proč mladík a jeho příbuzní nevyhledali lékařskou pomoc, i když přijel zpět do země již 21. července s potvrzenou nákazou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

"Tohle není virus, který je vysoce nakažlivý. To je virus, který se přenáší jen těsným tělesným kontaktem, při sdílení oblečení nebo při radovánkách, u kterých si neumím představit, že bych se jich účastnil. Je to zbytečná hysterie a divím se, že se k tomu odborníci vůbec vyjadřují. Nemocí je mnoho a není třeba šílet," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se ale nákaza začala šířit i v Evropě, ve Spojených státech a v dalších zemích. V České republice se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

"Je fakt, že kdo ty neštovice dostane, může při intimním kontaktu nakazit někoho dalšího, ale není to tak, že by se šířily nekontrolovaně obrovskou rychlostí. Stačí ty lidi izolovat. Je to přitažená věc, a kdyby nebyl koronavirus, tak si toho nikdo ani nevšimne," dodal uznávaný odborník v oblasti imunologie pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.