Muž, který stojí za úspěchem těch nejlepších: Stratég elitních sportovců Vít Schlesinger popsal, jak se dá hacknout výkon
Vrcholový sport je nejen pro samotné aktéry obrovskou fyzickou a psychickou dřinou, do velké míry ale také obrovským byznysem. Profesionální sportovci se stávají celospolečenskými celebritami a také skvělými marketingovými nástroji. Konkurence je obrovská a každý další atlet si chce ukrojit svůj kus koláče. Tlak na ty nejlepší je enormní a ne každá individualita je dlouhodobě schopná s ním pracovat tak, aby se negativně nepodepsal na sportovním výkonu. Není proto divu, že si sportovní elity volají na pomoc profesionální stratégy a mentální kouče. Jedním z nich je Vít Schlesinger (37), který pomáhal v přípravě hvězdám jako je tenista Tomáš Berdych (36), fotbalista Ladislav Krejčí (23) a další, pro ŽivotvČesku.cz prozradil, v čem tkví tajemství úspěchu.
Každý sportovec odpradávna řeší fyzickou stránku věci. Zajímá ho, jak být silnější, rychlejší, vytrvalejší, zkrátka být úspěšnější než jeho konkurenti. Dlouho se ale zapomínalo na další velmi důležitý aspekt úspěchu, ať už si pod ním každý představí cokoliv, a sice na psychiku.
Zatímco sportovci zejména na Západě mají své stratégy a mentální kouče, a to nejen jednotlivci na profesionální úrovni, ale i celé týmy, v Evropě nachází tento trend své místo na slunci až v posledních letech. Vít Schlesinger, který si říká »Sporthacker«, se profiluje se jako takzvaný celostní kouč a ve své praxi spojuje trénink, stravu, regeneraci a právě psychiku.
"Pokud náš spánek dokáže ovlivnit naši výkonnost a vzorce dýchání zase naši psychiku, musí být jasné, že lidské tělo je propojené. Proto k němu přistupuji jako k jednomu celku. Díky propojení jednotlivých oblastí pak dokážeme jako individuality posunout své hranice na úplně novou úroveň," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Vít Schlesinger, který začínal jako trenér lyžařů a později hokejistů ve Spojených státech. Vedle trénování je to jen malý krůček k tématu správného stravování. Na Palackého Univerzitě pak vystudoval psychologii a filosofii, a přidala se tak i mentální stránka.
Odborník na lidské tělo během své bohaté kariéry začal pomáhat české sportovní špičce. Několik let strávil po boku nejúspěšnějšího českého tenisty a vítěze Davis Cupu Tomáše Berdycha.
"Právě u tenistů je obrovsky důležitým tématem vnitřní dialog. Tenista je na celém světě úplně sám a při každém míčku svádí boj se svou hlavou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Vít Schlesinger s tím, že velkým tématem pro jeho praxi je i pocit štěstí u vrcholových sportovců.
Podle organizace Athletes for Hope trpí psychickými problémy ke čtyřiceti procentům z nich. "Úspěšní sportovci sice vydělávají peníze jako z pohádky, bere si to ale svou dan. Rychlý zisk, sláva a uznání je dnes, bohužel, mnohem důležitější, než dlouhodobá cesta a pocit naplnění a štěstí. Proto jsou tak časté případy, kdy sportovní celebrita na samotném vrcholu není šťastná a končí v depresích nebo závislostech," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz.
Řada sportovců je podle něj orientovaná na samotný výsledek. Pokud ale nepochopí podstatu sebe samého a nedefinují si svou vlastní identitu, buď slovy Víta Schlesingera k velkým úspěchům nedojdou, nebo se ani po několika výhrách nebudou cítit naplnění a šťastní a brzy o svou výkonnost přijdou.
"Skvělým příkladem, jak přistupovat k dlouhodobě úspěšné kariéře, je nový šampion UFC Jiří Procházka. Zažil světový úspěch, ale ještě předtím našel cestu k sebepoznání. Jiří si drží samurajskou mentalitu, medituje i o smrti, žije naplno a užívá si celý proces. Kdyby v takovém případě přišla porážka, bude pouze dílčí a bude jen přirozenou součástí cesty," popsal s obdivem k úspěšnému bojovníkovi MMA mentální kouč s tím, že sportovci přicházejí na to, že jejich zaměstnání jen o výkonu, ale především o naplněném životu, o objevování sebe sama, svých limitů, strachů a překonávání výzev v různých podobách.
"Vrcholový sport je plný tlaku, a když jste jednou jednička, je ten tlak na vás obrovský. Pouze daný sportovec ale rozhoduje, zda si ten tlak do své hlavy pustí. A i na tom společně pracujeme," vylíčili pro ŽivotvČesku.cz odborník.
V minulosti vedle tenisty Tomáše Berdycha spolupracoval Vít Schlesinger s fotbalistou Zdeňkem Grygerou (42), hokejistou Petrem Čajánkem (46) i českou hokejovou reprezentací. Jeho nejznámějšími klienty jsou v aktuální době fotbalista Ladislav Krejčí mladší ze Sparty a Matěj Kovář (22) z Manchesteru United, bojovník OKTAGONU MMA Matěj Kuzník, jezdec rallye Erik Cais nebo pilot Formule 3 Roman Staněk. Nově navázal spolupráci také s novopečeným vicemistrem české hokejové extraligy.
Vyrovnat se s vnějším i vnitřním tlakem, překonat porážku a dojít k sebepoznání, to jsou situace, které neřeší jen sportovci. "Ze sportovní psychologie a mentality těch nejlepších se můžeme skvěle inspirovat i do našich profesních nebo osobních životů. I v jiných profesích nebo běžných životech se potkáme s něčím, čemu se dá říkat trénink a zápas. I v takových sférách se potkáme s porážkou. Příklad si můžeme vzít z těch nejúspěšnějších sportovců," dodal Vít Schlesinger, který v rámci svých přednášek a workshopů cílí vedle sportovních týmů i na běžné lidi.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.