Muž vzdal otázku v soutěži Chcete být milionářem? za 10 milionů kvůli českému slovu. Vyjádřil se Ondřej Hejma

Ondřej Hejma byl třetím moderátorem slavné soutěže
Ondřej Hejma byl třetím moderátorem slavné soutěže
Foto: Archiv TV Nova
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

J. D. Barton soutěžil v populárním televizním pořadu Who Wants to Be a Millionaire, který je u nás známý pod názvem Chcete být milionářem a v české verzi ho moderoval také zpěvák Ondřej Hejma (69), který pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal na to, jak soutěž probíhala a kde se vlastně braly otázky, které rozhodovaly o životních osudech. "Sám bych to nedal," přiznal. V americké verzi dostal nedávno soutěžící otázku za 500 tisíc dolarů, tedy více jak 10 500 000 milionu českých korun. Přes svůj předchozí úspěch v odpovědích už nedokázal rozklíčovat, jak odpovědět na tu poslední – která se týkala jednoduchého českého slova.

Štěstí a smůla zároveň. Oboje poznal během krátké chvíle Američan J. D. Barton, který soutěžil v americké verzi divácky oblíbené televizní show Chcete být milionářem. Otázkami procházel poměrně snadno, i když na té za 125 000 dolarů (přes 2,5 milionu českých korun) musel využít nápovědy přítele na telefonu a správně zodpovědět, kde se nachází tzv. Oortův oblak. Postupně se dokázal vyšplhat až na otázku, která měla hodnotu 500 tisíc dolarů a mohla z něj udělat opravdového boháče.

Někomu by v porovnání s jinými mohla znít snadně, ale pro soutěžícího terapeuta se stala poměrně velkým zádrhelem v jeho jinak hladkém průchodu soutěží. Otázka zněla, v jakém jazyce je slovo »ano«, které je jinak v angličtině známé jako »yes«.

Đến với câu hỏi từ ANO trong tiếng Anh có nghĩa là YES, vậy từ ANO đến từ nước nào? Người chơi J.D. Barton đã không trả...

Zveřejnil(a) TamdaMedia.eu dne Čtvrtek 24. prosince 2020

"Abych byl zcela upřímný. Bohužel musím říct, že vůbec netuším, jak zní správná odpověď. Moje závěrečná odpověď pro vás tedy je, že nevím," odpověděl Bartonovi moderátor pořadu Jimmy Kimmel, kterého soutěžící požádal o radu.

Mezi možnostmi odpovědí byla čeština, korejština, arabština a portugalština. I když Barton uvažoval o správné odpovědi, tedy čeština, nakonec se rozhodl neriskovat a odejít domů s částkou na jistém záchytném bodě, kterou bylo 250 tisíc dolarů (přes 5 milionů českých korun).

"Je tam tým lidí, který dává otázky dohromady na základě nějakých encyklopedií. Já myslím, že náročnost otázek byla přiměřená, Za mé éry nikdo deset milionů korun nevyhrál, ale mám pocit, že jednou se to stalo – u Vladimíra Čecha to někdo »bouchnul«. Za mých časů se tomu nikdo ani nepřiblížil. Otázky jsem však považoval za přiměřené," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Hejma, který pořad Chcet být milionářem moderoval

"Není to o tom, že formát má daný výběr otázek, to si řídí vysílací stanice. Ta si najímá lidi, kteří vyhledávají otázky do vědomostních soutěží a jiných pořadů. Samozřejmě to nebylo lehké, osobně bych těch deset milionů taky nedal. Ale Češi jsou chytří," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz oblíbený zpěvák, porotce a moderátor českou verzi úspěšné soutěže Chcete být milionářem.

Co jste o české verzi pořadu Chcete být milionářem? možná nevěděli:

  • Pořad Chcete být milionářem mohli čeští diváci poprvé vidět 16. října 2000 na komerční stanici TV Nova.
  • Soutěž měla celkem 4 moderátory. Tím prvním byl herec Vladimír Čech (†61), po něm se moderace ujal herec Martin Preiss (47), jako třetí pak pořad uváděl zpěvák Ondřej Hejma (69) a posledním moderátorem byl charismatický herec Marek Vašut (60).
  • V roce 2007 formát převzala po tříleté pauze první české verze TV Prima, která ho divákům nabídla s názvem Milionář a uváděl ho lékař a moderátor Roman Šmucler.
  • Dne 23. března 2016 se soutěž vrátila v původním kabátě na Novu a moderoval ho právě Marek Vašut. Ale 14. září, tedy o necelých 7 měsíců později, byla soutěž pozastavena na dobu neurčitou.
  • V Česku se podařilo vyhrát nejvyšší částku 2,5 milionu korun - jako první ji získal Zdeněk Jánský z Chomutova ve 174. díle a za ním se stal šťastlivcem, který si odnesl domů stejnou částku ve 287. díle, Pavel Judas z Hrušovan u Brna. Oba se vyhnuli risku odpovědět na otázku za 5 milionů korun a radši si ponechali poloviční částku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.