Na atentáty Putin 5:3 Zelenskyj. Další může ukončit válku, odměna za dopadení šéfa Kremlu přes 23 milionů korun. Slova exdiplomata Petra Koláře

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2022

Válka na Ukrajině se už teď nesmazatelně zapsala do tragédií historie 21. století. Ruská vojenská invaze ale nepolevuje a trvá už třináctým dnem. Ukrajinští obránci odhodlaně vzdorují a oslavují svého prezidenta Volodymyra Zelenského (44), který se za krátkou dobu stal hrdinou války, ale také bez škrábnutí přežil od vypuknutí konfliktu už nejméně tři pokusy o atentát. Ukončit jeho život se snažili podle listu The Times členové Vagnerovy skupiny a bojovníci z Čečenska. Počtem pomalu dorovnává Vladimira Putina (69), který v roce 2017 ve čtyřdílném dokumentu »The Putin Interviews« přiznal 5 pokusů o svou likvidaci. O tom, že změnu režimu v Ruské federaci může procentuálně nejvýše přinést »nešťastná nehoda« šéfa Kremlu, promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr. Redakci se vyjádřil i bývalý diplomat Petr Kolář (59).

Ve válce svou roli hrají dezinformace, zkreslené údaje a manipulace. Podobně tomu je v souvislosti s udržením politického režimu. Je pak těžké odlišit lež od skutečnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během posledních dvou týdnů stal válečným hrdinou, zároveň »jedničkou« na údajném Kremlem sepsaném seznamu těch, které je potřeba navždy umlčet, uvedl to deník The Times s tím, že za necelé dva týdny války přežil už nejméně tři pokusy o atentát. Na jeho zabití byly vyslány dvě různé jednotky – žoldáci Kremlem podporované Vagnerovy skupiny a čečenské speciální jednotky. Důvodem neúspěšné mise jsou prý informace z ruské tajné služby FSB. Někteří její členové měli prezidentův tým včas varovat, protože nesouhlasí s válkou.

Oproti tomu nejmocnější muž Ruska - to je jiný »kalibr«. V roce 2017 natočil se známým režisérem Oliverem Stonem (75) zmíněný čtyřdílný dokument, ve kterém se ruský nadčlověk pochlubil, že přežil údajně pět pokusů o atentát. Vrcholem toho bylo sdělení pocitů, že nemá prý žádné »blbé dny«. "Tři prezidentské mandáty, pět pokusů o atentát… Méně než Fidel Castro, kterého jsem také zpovídal…" svěřil tehdy režisér světu, s čím se mu během natáčení Vladimir Putin svěřil.

Co vypadá jako úsměvné, se klidně brzy může stát fatálním střetem s realitou. Ruský podnikatel Alex Konanychin před několika dny nabídl, že chce dostat Putina před soud jako válečného zločince. Za jeho zatčení nabídl milion dolarů (v přepočtu 23,3 milionu korun, pozn. red.). Nabídku podnikatel vysvětlil tím, že ji vnímá jako morální povinnost.

Pravděpodobné je, že smrt jednoho z prezidentů by nasměrovala válečný konflikt ke svému konci. Celý svět naléhá, aby bylo ukončeno krveprolití. Zatím ale není jasné, kdo či co bude tečkou za válkou na Ukrajině. "Jednou ráno se můžeme probudit a dozvíme se, že Putin měl infarkt nebo s ním spadla helikoptéra. Taková by jednou mohla dojít zpráva, tak by to bylo zamaskováno. Změna v Rusku zdola je vyloučená. Odpor proti válce je evidentní, intenzivnější, než se čekalo, ale změna v dnešním Rusku nepřijde z ulice ani z Parlamentu, jestli se něco takového stane, tak to bude palácový převrat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Že živým cílem na druhé straně může skutečně být i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, potvrdil bývalý diplomat Petr Kolář. "Myslím si, že málokdo vadí panu Putinovi tak, jako jím tolik podceňovaný komediant, který se stal hrdinou, vzorem a státníkem. Vadí mu, že se v něm strašně spletl a podcenil ho. Pokusy o jeho odstranění budou určitě pokračovat," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz nebezpečnou situaci na Ukrajině bývalý velvyslanec v Rusku a v USA.

Podle něj nejsou ve světě atentáty na politické špičky úplně běžné, ale existují země, kde k nim stále dochází. "Na východě to nemá formu klasického atentátu, spíš jde o odstranění," doplnil lakonicky exdiplomat pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.