Nabízím pokoj pro mladou svobodnou Ukrajinku. Zn.: Budeš moje sexuální kořist. Sociolog popsal, jak v inzerátech někteří Češi zneužívají války a cítí příležitost
Na sociálních sítích se objevují inzeráty nabízející ubytování pro Ukrajinky prchající před válkou. Některé z nich ale už svými požadavky zavdávají k obavám, že pomoc nebude čistě nezištná. Oborníci mluví o možném sexuálním vykořisťování či nucené práci. Sociolog Vojtěch Bednář (42) pro ŽivotvČesku.cz popsal, o jak závažný jev se jedná.
Nabízím pokoj pro mladou svobodnou Ukrajinku, mám dům s bazénem a saunou a ubytuji bezdětnou Ukrajinku či rovnou poskytnu azyl pro Ukrajinky zdarma, respektive za úklid a hlídání dětí. I v tomto duchu se nesou některé inzeráty na sociálních sítích, které reagují na uprchlickou vlnu. Ne vždy jsou ale za nabídkou čisté úmysly a reálně hrozí, že po útěku z válečného pekla se ženy mohou dostat do ještě horší situace. Ať už jde o nucenou práci, sexuální nátlak či zneužívání.
Sociolog Vojtěch Bednář míní, že byť je to nepříjemné, nepůjde o rozšířený problém. "Je to patologie, ale celkově jde spíše o okrajový jev. Ten je samozřejmě špatný, musí se řešit, v nějakých větších počtech se to ale dít nebude, většina z nás je normálních," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Zároveň dodal i možné příčiny, proč se tak děje. "Většina z těch, kteří za svou pomoc očekávají protislužbu, jedná na základě toho, že k tomu cítí příležitost. Ne každý z nás má nastavené morální omezení, morální záklopky. Jsou to nešťastníci, kteří nemají jinou příležitost, tu svou vidí v tragédii někoho jiného, a tak se snaží," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Situaci si uvědomuje také Organizace spojených národů (OSN), která vidí její přesah i do sfér organizovaného zločinu. "Je zřejmé, že uprchlíci jsou hlavně ženy a děti, a je proto třeba se zabývat potenciálním rizikem obchodování s lidmi a sexuálním zneužitím," řekla Joung-ah Ghediniová-Williamsová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Ukrajinu opustilo přes 2,5 milionu lidí, z nichž většina, odhadem půldruhého milionu, zamířila do Polska, v Česku už jich je více jak 200 tisíc. Mezi uprchlíky je podle UNHCR zároveň přes milion dětí. Tamara Barnetová z britské organizace Human Trafficking Foundation ke statistikám uvedla, že takto rychlý a masový přesun lidí je receptem na katastrofu. "Když jsem viděla všechny ty dobrovolníky nabízející své domy, vzbudilo to ve mně obavu," řekla.
Ve zprávě Evropské komise o obchodování s lidmi z roku 2020 se uvádí, že tento druh kriminální činnosti vynesl toho roku pachatelům zisk 29,4 miliard eur (737 miliard korun). Každou čtvrtou obětí bylo dítě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.