Reklama:

Nabízím pokoj pro mladou svobodnou Ukrajinku. Zn.: Budeš moje sexuální kořist. Sociolog popsal, jak v inzerátech někteří Češi zneužívají války a cítí příležitost

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2022

Na sociálních sítích se objevují inzeráty nabízející ubytování pro Ukrajinky prchající před válkou. Některé z nich ale už svými požadavky zavdávají k obavám, že pomoc nebude čistě nezištná. Oborníci mluví o možném sexuálním vykořisťování či nucené práci. Sociolog Vojtěch Bednář (42) pro ŽivotvČesku.cz popsal, o jak závažný jev se jedná.

Reklama:

Nabízím pokoj pro mladou svobodnou Ukrajinku, mám dům s bazénem a saunou a ubytuji bezdětnou Ukrajinku či rovnou poskytnu azyl pro Ukrajinky zdarma, respektive za úklid a hlídání dětí. I v tomto duchu se nesou některé inzeráty na sociálních sítích, které reagují na uprchlickou vlnu. Ne vždy jsou ale za nabídkou čisté úmysly a reálně hrozí, že po útěku z válečného pekla se ženy mohou dostat do ještě horší situace. Ať už jde o nucenou práci, sexuální nátlak či zneužívání.

Sociolog Vojtěch Bednář míní, že byť je to nepříjemné, nepůjde o rozšířený problém. "Je to patologie, ale celkově jde spíše o okrajový jev. Ten je samozřejmě špatný, musí se řešit, v nějakých větších počtech se to ale dít nebude, většina z nás je normálních," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Zároveň dodal i možné příčiny, proč se tak děje. "Většina z těch, kteří za svou pomoc očekávají protislužbu, jedná na základě toho, že k tomu cítí příležitost. Ne každý z nás má nastavené morální omezení, morální záklopky. Jsou to nešťastníci, kteří nemají jinou příležitost, tu svou vidí v tragédii někoho jiného, a tak se snaží," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.  

Situaci si uvědomuje také Organizace spojených národů (OSN), která vidí její přesah i do sfér organizovaného zločinu. "Je zřejmé, že uprchlíci jsou hlavně ženy a děti, a je proto třeba se zabývat potenciálním rizikem obchodování s lidmi a sexuálním zneužitím," řekla Joung-ah Ghediniová-Williamsová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Ukrajinu opustilo přes 2,5 milionu lidí, z nichž většina, odhadem půldruhého milionu, zamířila do Polska, v Česku už jich je více jak 200 tisíc. Mezi uprchlíky je podle UNHCR zároveň přes milion dětí. Tamara Barnetová z britské organizace Human Trafficking Foundation ke statistikám uvedla, že takto rychlý a masový přesun lidí je receptem na katastrofu. "Když jsem viděla všechny ty dobrovolníky nabízející své domy, vzbudilo to ve mně obavu," řekla.

Ve zprávě Evropské komise o obchodování s lidmi z roku 2020 se uvádí, že tento druh kriminální činnosti vynesl toho roku pachatelům zisk 29,4 miliard eur (737 miliard korun). Každou čtvrtou obětí bylo dítě.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: