Naděje na život bez roušek: Virolog Daniel Růžek nastínil, co může rozhodovat o jejich konci. Musíme zohledňovat další prvky, říká

Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Foto: Se svolením Daniela Růžka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2021

Epidemie koronaviru v Česku nabrala opačný vývoj a počty nakažených v posledních dnech konečně klesají. Laboratoře za čtvrtek 16. prosince potvrdily 9 488 nových případů, tedy asi o 5 000 nakažených méně v porovnání s minulým čtvrtkem. Ale platným opatřením zůstává povinnost nosit roušky a respirátory. "Otázkou zůstává, co s epidemiologickou situací udělají právě se blížící Vánoce. Pochopitelně není reálné vyžadovat nošení respirátorů a roušek při návštěvách příbuzných či známých," vyjádřil se profesor a virolog Daniel Růžek z Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně pro ŽivotvČesku.cz.

Podle souhrnných dat Národního zdravotnického informačního systému, ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic je k datu 17. prosince k dispozici 1 577 covidových standardních lůžek s kyslíkem. Statistiky případů nakažených (zachycených hygienickými stanicemi) poukazují na to, že za dobu epidemie v Česku se nakazilo koronavirem 1 218 566 žen a 1 146 266 mužů.

Nejvíce vyléčených lidí je bez ohledu na pohlaví ve věkové kategorii 45 až 54 let, konkrétně 380 807 a u lidí 85+ jich zůstává naopak zaznamenáno nejméně, a to 31 754. Při celkovém počtu 2 108 335 nakažených, kteří se z covidu-19 vyléčili, z nich 1 087 907 tvoří ženy a 1 020 428 pak muži.

V současné době platí v ČR nouzový stav, který potrvá do prvního svátku vánočního 25. prosince 23:59. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů s účinností od půlnoci z 25. na 26. listopadu. Krom toho je také povinnost mít zakrytá ústa i nos ve všech prostředcích veřejné dopravy a také ve vnitřních a vnějších prostorech. Ve vnitřních by měl člověk mít ochranu dýchacích cest vždy, pokud není možné udržet vzdálenost 1,5 metru. A v rámci pohybu venku by si měl každý nasadit roušku nebo respirátor tehdy, když se nachází v místě kumulace více jak 30 osob a není možné udržet 1,5metrové rozestupy. Nařízení platí od úterý 14. prosince.

Profesor Daniel Růžek, který pracuje na Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně a zároveň působí v oboru virologie v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, si myslí, že o době nošení roušek budou hodně rozhodovat především vánoční svátky.

"Zatím není možné úplně s jistotou říct, kdy budeme moct roušky a respirátory skutečně odložit. Uvidíme, jak budou vypadat následující dny a týdny. Otázkou zůstává, co s epidemickou situací udělají právě se blížící Vánoce. Nelze pochopitelně očekávat, že lidé budou nosit respirátory při návštěvách příbuzných a známých. Měli bychom tady ale zohledňovat i další okolnosti, například zda máme v rodině staršího neočkovaného člověka, nebo jedince s nějakým závažným onemocněním, například onkologickým, s poruchou imunity a podobně, případně neočkovanou osobu… Pak je rozhodně namístě nastolit přísnější režim. Měli bychom být obezřetní a ohleduplní vůči osobám, které patří do rizikových skupin," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Nedodržování jednoho ze základních opatření, které spadá do tzv. 3R – rozestupy, ruce (tedy dezinfekce a jejich mytí) a roušky či respirátory, může být důvodem k tomu pořádně »provětrat« peněženku. Pokuta na místě může být vystavena až do výše 10 000 korun. Porušení vládního nařízení lze řešit i cestou správního řízení.

Mimo roušky a respirátory, které slouží k ochraně před nákazou a šířením samotného viru SARS-CoV-2 a jeho dalších variant (včetně nového omikronu), přispívá očkování k nižšímu riziku infekce a těžkého průběhu, což potvrzují i slova renomovaného virologa, který se v Česku věnuje také laboratorním výzkumům zaměřeným právě na koronavirus.

"Nyní už máme k dispozici velké množství dat jednoznačně potvrzujících účinnost vakcín proti onemocnění covid-19. Očkovaný člověk má nižší riziko závažnějšího průběhu onemocnění, což je v tuto chvíli vlastně ten největší a hlavní benefit těchto vakcín. Platí, že i očkovaná osoba se může nakazit a virus dále přenášet, ale obvykle se to děje po kratší dobu a s nižší intenzitou. Nicméně znovu opakuji, že hlavní výhoda očkování spočívá v tom, že dramaticky snižuje riziko vážného průběhu a komplikací, potažmo úmrtí po infekci virem SARS-CoV-2," uzavřel Daniel Růžek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.