Nakazit se koronavirem můžete znovu, varují epidemiologové z WHO. Roman Prymula: Jde o reaktivaci viru po léčbě

New Project (77)
New Project (77)
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2020

Světová zdravotnická organizace opakovaně upozorňuje na zjištění, že není jisté, jestli lidé, kteří prodělali onemocnění COVID-19, jsou zcela imunní vůči další nákaze. Pro Život v Česku epidemilog Prymula upozornil, že v těle člověka může dojít k reaktivaci podobně jako u dalších nemocí.

Epidemiologové ze Světové zdravotnické organizace (WHO) upozornili, že testy na protilátky nemusí přesně vyhodnocovat, zda je pacient dlouhodobě proti novému koronaviru imunní. Opírají se o poznatky, kdy se u vyléčených pacientů znovu rozběhla nemoc. Těžko tak vyhodnocovat, jak dlouho taková ochrana vydrží.

"V hodně zemích si myslí, že použití serologických rychlotestů jim umožní změřit to, co považují za počet imunních obyvatel. Ale teď nejsou žádné důkazy, že by tyto testy dokázaly odhalit, jestli je někdo chráněný proti opětovné nákaze,“ uvedla Maria van Kerkhoveová ze Světové zdravotnické organizace s tím, že to, že někdo má protilátky, neznamená to, že je chráněný.

Vyléčen, ale bez protilátek

WHO začátkem týdne navíc upozornila, že ne všichni, kteří se z nákazy vyléčili, pak měli v těle protilátky. "Pokud jde o vyléčení se a následnou opětovnou nákazu, věřím, že na to ještě nemáme odpověď, je to velká neznámá," řekl Mike Ryan z WHO.

Data z Číny totiž u některých vyléčených ukazovala nulové protilátky, jiní jich měli v krvi vysoké množství. WHO opětovně varovala před rušením restrikcí v jednotlivých zemích. s tím, že pokud nemoc nebude zcela pod kontrolou, hrozí možné nekontrolovatelné šíření.

Epidemiolog pro Život v Česku promluvil o tom, že reaktivita viru je spojená s tím, že virus nebyl zcela vyloučen z těla. "Někdy se opravdu může stát, že člověk vylučuje z těla virus dlouho. Proto děláme opakované testování. Po jednom negativním testu nelze říct, že je vyléčen. Po druhém se může prokázat, že ho opět začal vylučovat. Je to spíš o tom, že se nepodařilo během léčby zcela virus vyloučit a někde v těle chronicky přetrvává," upřesnil náměstek ministra zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.