NATO připravuje rozsáhlý obranný plán pro případ ruského útoku. Vyjádřil se k němu Šándor
Zahraniční zpravodajství: Německá armáda (Bundeswehr) vytvořila rozsáhlý operační akční plán (OPLAN EU), který v případě ruského útoku na Severoatlantickou alianci (NATO) počítá s rychlým nasazením 800 tisíc vojáků a 200 tisíc kusů techniky na východním křídle Aliance. Informoval o tom německý týdeník Spiegel. Pro ŽivotvČesku.cz se k ambicióznímu plánu vyjádřil bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.
Podle scénáře předloženého Bundeswehrem, o němž psalo německé periodikum, by vojenské síly z různých zemí NATO měly být přesunuty k východním hranicím ze severomořských přístavů v Nizozemsku, Belgii a Německu do tří až šesti měsíců od »zhoršení situace«. Primární zásobovací trasou by měla být dálnice A2 vedoucí z německého Oberhausenu až do Berlína.
Alternativní zásobovací trasy
Dálnice A2 je strategicky významná, ale také zranitelná, zejména kvůli mostu Hohenwarte severně od Magdeburgu. Pokud by nastala situace a došlo k jeho poškození, hůře zničení – došlo by na ochromení této klíčové trasy. Bundeswehr proto pracuje na alternativních trasách, aby zajistil kontinuitu zásobování i v případě útoku na primární cestu.
Rovněž se plánuje vybudování odpočíváren pro vojáky. Má jít o rozmezí každých 300 až 500 kilometrů. V současné době se prověřuje místní civilní infrastruktura – a to z důvodu, zda je schopna pojmout a obsloužit tak velký počet osob a techniky.
NATO připraveno k rychlé reakci
NATO má k dispozici také Síly rychlé reakce (NATO Response Force). Jde o jednotky vojáků z několika aliančních zemí, které mohou být nasazeny do boje během krátké doby. Průzkumné jednotky mohou být připraveny k akci již během pěti dnů.
Od začátku ruské agresivní války na Ukrajině NATO rozšířilo tyto jednotky na současných 300 tisíc vojáků rychlého nasazení.
Šándor: Plány jsou důležité, ale chybí politická vůle
Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že je důležité, že NATO má připravené plány pro obranu proti jakémukoliv napadení. "Je dobře, že Severoatlantická aliance má připravené plány vedoucí k potlačení, zastavení a eliminaci negativního průběhu jakéhokoliv útoku," řekl.
Zdůraznil však, že aktivace článku 5 neznamená automaticky válečný stav pro celou alianci. "Každý členský stát má své vlastní ústavní procedury, které určují, kdy a za jakých podmínek se zapojí do vojenské akce. Rozhodnutí o uplatnění článku 5 musí být jednomyslně přijato Severoatlantickou radou," vysvětlil Šándor.
Skeptický pohled na politickou jednotu
Šándor rovněž vyjádřil pochybnosti ohledně politické jednoty mezi členskými státy NATO. "Plány jsou důležité a je dobře, že jsou. Je však potřeba se na věc dívat i jiným pohledem. A ten skrývá otázku, zda se opírají i o politickou vůli všech členských zemí," uvedl. Poukázal na možné problémy s podporou článku 5 ze strany Turecka, Slovenska a Maďarska v případě eskalace konfliktu na Ukrajině.
Zdůraznil pak, že bez podpory Spojených států by pak situace byla velmi komplikovaná. Uvedl to v kontextu nadcházejících podzimních prezidentských voleb, v nichž je papírovým favoritem Donald Trump.
"Bez americké vojenské podpory a vojenské angažovanosti jsou všechny plány jen »intelektuálním cvičením«," dodal Šándor a zdůraznil potřebu skutečné politické jednoty v rámci aliance.
Německý operační akční plán ukazuje odhodlání NATO být připraven na všechny možné scénáře, avšak úspěšná realizace těchto plánů bude záviset na politické vůli a jednotě mezi členskými státy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.