Nebezpečný příznak: Muž trpěl bolestí varlat, zjistili mu COVID-19

Muž trpěl bolestí varlat, zjistili mu koronavirus
Muž trpěl bolestí varlat, zjistili mu koronavirus
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Neměl žádné respirační potíže, ale sužovala ho nesnesitelná bolest varlat. 42letý muž proto navštívil svého lékaře, který mu zjistil nemoc COVID-19. Vědci se snaží zjistil, zda koronavirus napadá i mužské pohlavní orgány. Už dřív to naznačila studie čínských expertů.

Urolog muže z amerického Massachusetts vyšetřil, ale žádné problémy s varlaty nezjistil. Radši mu udělal i test na koronavirus, protože pocházel z oblasti s vysokým počtem nakažených, a ten vyšel pozitivní.

Pacient přitom neměl žádné respirační potíže. Na CT břicha mu našli vážné poškození plic, které COVID-19 napadá. Nebýt bolesti varlat, nejspíš by muž ani nevěděl, že ho koronavirus napadl.

Informoval o tom britský server Daily Mail. "Ukáže až čas, jestli COVID-19 napadá také varlata. Z mých pacientů se ale jedná o první případ," řekl listu urolog Richard Viney.

Ohrožuje plodnost?

Čínští vědci už v minulosti v jedné ze studií dokázali, že virus napadá buňky přes receptor ACE2. Ten může být cestou viru k varlatům. Podle odborníků z univerzity v Nankingu může koronavirus napadat i tkáň varlat.

Zatím se jedná o pouhou teorii, kterou ale chtějí vědci dále rozvíjet. Koronavirus by mohl mít zásadní vliv na plodnost mužů.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.