Nečekané překvapení v době ekonomické krize. Češi se urvali ze řetězu a nakupují dovolené jako smyslů zbavení. Vůbec si neuvědomují, co přijde, říká poradce premiéra
Jedna z největších českých cestovních kanceláří spustila v polovině srpna prodej zájezdů na léto 2023. Jako důvod uvedla, že Češi mají o tuto možnost velký zájem. Stejně tak exotické zimní zájezdy dosahují rekordních prodejů. A to i přesto, že obyvatele České republiky trápí jak inflace, jež dosáhla v červenci 17,5 procenta, tak i rekordně vysoké ceny energií, potravin a pohonných hmot. Mluvčí cestovní kanceláře pro ŽivotvČesku.cz popsala, na jaké zdražení se mají klienti připravit. Redakce oslovila i ekonomické odborníky, aby vysvětlili, co vede Čechy v době ekonomické krize k utrácení úspor právě za rekreaci.
Nabídky first minute se obvykle objevují v říjnu a trvají přes zimu. Po pandemii je ale o cestování obrovský zájem a lidé si už teď chtějí zamluvit dovolenou na příští rok. Jedna z nejznámějších českých cestovních kanceláří Čedok se proto rozhodla vyjít jim vstříc.
"Naši klienti se letos vrátili k rezervacím zájezdů v rámci first minute a chtějí mít i vzhledem k velkému zájmu o cestování po pandemii svou příští dovolenou vybranou předem. Proto jsme intenzivně pracovali na přípravě nové letní sezóny a spouštíme prodej na příští rok již nyní v průběhu srpna," uvedl generální ředitel Čedoku Stanislav Zeman.
Přesto je datum zahájení zájezdů na další sezónu opravdu brzké. V minulosti se letní dovolené na další sezónu začínaly prodávat nejdříve na podzim s tím, že spousta klientů si zahraniční cestu vybrala a zarezervovala až po Novém roce.
"Přistoupili jsme k tomu na základě signálů, co jsme měli od klientů, kteří se vrátili letos z dovolené a chtěli si rovnou na další rok zamluvit například buď stejný hotel, nebo naopak destinaci, co byla již vyprodaná. Vidíme obrovskou poptávku. Ekonomická krize se v oblasti cestování ještě nijak neprojevila," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí výše zmíněné cestovní kanceláře Kateřina Pavlíková.
Navíc se turisté nemusí bát ani velkého zdražení. Cestovním kancelářím se díky množstevním slevám podařilo vyjednat podobné ceny, na které byli klienti zvyklí z letoška.
"Pokud mluvíme o nejoblíbenějších letních destinacích, tam se situace velmi liší v závislosti na konkrétním hotelu, ceny se změnily v rámci jednotek procent, u některých ubytování až o deset procent," uvedla tisková mluvčí Kateřina Pavlíková.
Při rezervaci stačí zaplatit 990 korun na osobu, pak 30 procent z celkové částky do 30 dní a zbytek nejpozději 60 dnů před odjezdem. Možná i výhodné podmínky postupného placení zájezdů stojí za vysokými prodeji. Zdá se, jako by ani žádná ekonomická krize nebyla.
Že zájem o cestování nepolevuje, ba naopak, potvrzuje i mluvčí Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia. "Jen u podzimních a zimních zájezdů je meziroční nárůst 300 procent. Hlavní vlna ještě přijde, až skončí letní dovolené, kdy lidé začnou vybírat, kam vyrazí za teplem, až se ochladí. Nejoblíbenější destinace jsou Egypt, Dominikánská republika a Zanzibar. Jejich výhodou je, že se jedná o finančně dostupnou exotiku, navíc s přímými lety z Čech," popsala zástupkyně cestovní agentury pro ŽivotvČesku.cz.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila i ekonomické odborníky Petra Studničku a Štěpána Křečka, aby se pokusili vysvětlit, proč lidé v nejisté době utrácejí relativně velké peníze právě za luxusní věci, jakými jsou dovolené.
"Nemám konkrétní data, ale co se týká exotických dovolených, ty si kupují lidé více ekonomicky zabezpečení. Jinak si myslím, že si občané České republiky vůbec neuvědomují, jak se hlavně ve čtvrtém čtvrtletí a příští rok promění ekonomická situace a proto zbytné věci, mezi které rekreace patří, zatím neomezují. Aktuální situaci vnímají, ale nedokáží si představit, v jakém rozsahu se jim například zvýší ceny za energie. Komu končí fixace na podzim, dočká se čtyřikrát až šestkrát vyšších záloh, než loni," upozorňuje uznávaný ekonom Petr Studnička.
Dalším faktorem, proč lidé zatím utrácejí, je podle odborníka i to, že české domácnosti během pandemie nakumulovaly historicky nejvíce peněz, které nyní uvolňují do ekonomiky.
"Střední vrstva stále žije z úspor a má pravidelný příjem. Pandemie připravila o práci zhruba jen 10 procent lidí, takže finanční prostředky zatím mají. Také je nutné poukázat na to, že nezaměstnanost v ČR je okolo 3,5 procenta, což je suverénně nejnižší číslo v Evropské unii," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz finanční expert Petr Studnička.
Podobný názor na aktuální situaci má i ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček. Také on se domnívá, že mnoho lidí zatím nepředpokládá, že by se jim měla nějak drasticky snížit životní úroveň.
"Myslím, že pro spoustu Čechů byla letošní dovolená na několik let poslední. Na podzim nás čeká tzv. dokonalá bouře. Válka na Ukrajině bude pokračovat, přijde nová vlna pandemie, máme tu energetickou krizi a vysokou inflaci. Lidé poté přehodnotí, co si koupí. Zahraniční dovolené budou pro menší skupinu obyvatel," nastínil, co se bude dít, ekonom a poradce premiéra pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.