Nech vosu žít... Lidé je mají za otravný a nebezpečný hmyz. Je to omyl, tvrdí vědci

Vosa
Vosa
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2020

Když se vysloví název hmyzu »vosa« , řada lidí zpozorní. Z vos mají lidé obavy a považují je zcela za zbytečné. Přitom právě žluto-černý létající hmyz má pozitivní vliv na celkový chod přírody. Z biologického hlediska je totiž mezi včelou a vosou minimální rozdíl. Alespoň to tvrdí odborníci z Karlovy univerzity.

Lidé často na vosu a včelu rozdílně nahlížejí. Mezitím, co si myslí, že včela je užitečný tvor, vosu řadí k agresivnímu a zcela pro ně problémovému hmyzu.

Včela je medonosná, chované zvíře, takže ji všichni dobře znají. Zatímco vosa je pro všechny obtěžující a na její pozitivní vliv se zapomíná,“ uvedl Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Lidé o vosách ale moc nevědí. Proč taky, když je mají za útočné a otravné. Přitom vosy stejně jako včely jsou také opylovači a kromě toho, jen velmi málo druhů má vůbec nějaké žihadlo.

Celkový pohled na vosy ovlivňuje jen asi jedno procento druhů vos, které jsou sociální, poměrně velké a mají žihadlo. Právě ze žihadla mají lidé největší obavy. Přitom většina zástupců tohoto hmyzu žije spíše samotářsky, jsou malé a často ani obávané žihadlo nemají.

Další součástí prospěšnosti vos je skutečnost, že jsou lovci. „Loví jiný hmyz, mohou omezovat rozvoj některých škůdců. Ať už vosy, nebo třeba sršni jsou dravci a jejich spotřeba jiného hmyzu není malá. Z biologického hlediska mezi vosou a včelou není zase takový rozdíl. Obě jsou důležité,“ dodal Straka.

Až se tedy příště rozhodnete vosu, která je ve vaší blízkosti zlikvidovat, vzpomeňte si, že i vosa je přírodě prospěšná a její smrt může být v takovém případě zbytečná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.