Reklama:

Nejdepresivnější den v roce je tady. Jaký vliv na člověka Blue Monday má, rozebral psycholog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2021

Vánoce skončily, venku je zima, brzy se stmívá a do jara daleko. Pokud se vám od rána nic nechce, tak si zkuste uvědomit, že jste se probudili do nejdepresivnějšího dne roku. "Lidé druhou polovinu ledna charakterizují jako depresivní období," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (72).

Reklama:

Blue Monday každý rok připadá na 3. pondělí v lednu. Je to den, kdy by se v lidech měla kumulovat negativní nálada a deprese. Po Vánocích zbyla prázdná peněženka, někteří lidé se zadlužili, novoroční předsevzetí se nedaří plnit, venku je zima a tma. Nečeká nás nic, co by nám udělalo radost.

Pojem Blue Monday vymyslel psycholog Cliff Arnall z univerzity v Cardiffu pro britskou cestovní kancelář Sky Travels. Za údajným psychologickým výzkumem stála obchodní snaha vyvolat v klientech dojem, že cestou k dobré náladě je dovolená a výlet k moři. Od té doby pojem žije vlastním životem a objevuje se každý rok v médiích. Leden ale pohodovým měsícem není.

Reklama:

"Já pověrám o Blue Monday moc nevěřím. Je pravda, že leden je jedením z nejméně příjemných měsíců, protože je zima, je krátký den a člověk už vyčerpal energii, kterou měl v zásobě. Lidé druhou polovinu ledna charakterizují jako depresi. To ale není klasická deprese, ale pocit únavy, nechuti a apatie," popsal pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.

Pokud se dnes necítíte dobře, tak za to téměř určitě nemůže Arnall a jeho výzkum, ale roční období, které na citlivé jedince klade zvýšený nárok. Psychologové standardně doporučují zajít do restaurace s přáteli. Když to kvůli vládním restrikcím nejde, tak si udělejte výlet do přírody a večer si dejte horkou vanu. Ale počítejte s tím, že depresivní leden ještě zdaleka nekončí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: