Nejstarší osídlení Ostravy přibližuje třetí medaile ze seriálu Osm století města
Ostrava 6. prosince 2023 (PROTEXT) - Z osmiletého cyklu zlatých a stříbrných medailí Dějiny Ostravy – Osm staletí města se v adventním čase představuje třetí v pořadí. Zastavuje se u tématu nejstaršího osídlení města a poprvé ji veřejnost mohla spatřit poslední listopadový den na slavnostní vernisáži v aule Ostravské univerzity.
Ostrava 6. prosince 2023 (PROTEXT) - Z osmiletého cyklu zlatých a stříbrných medailí Dějiny Ostravy – Osm staletí města se v adventním čase představuje třetí v pořadí. Zastavuje se u tématu nejstaršího osídlení města a poprvé ji veřejnost mohla spatřit poslední listopadový den na slavnostní vernisáži v aule Ostravské univerzity. Při této příležitosti si o nejstarších pramenech osídlování, které studují počátky lidského bytí za pomoci archeologické vědy, mohli zájemci podiskutovat také s archeologem Ostravského muzea Mgr. Zbyňkem Moravcem.
Letos tvůrci pracovali na emisi pod názvem Nejstarší osídlení Ostravska. Je to rok, kdy si připomínáme výročí od nalezení artefaktu, který se stal synonymem osídlení Ostravska. „Před sedmdesáti lety při vykopávkách v Ostravě-Petřkovicích objevili archeologové unikátní paleolitickou sošku ženy. Tato tak zvaná Petřkovická nebo také Landecká venuše, a příběh s ní spojený, se staly hlavní inspirací pro naši letošní medaili. Na mincovní ploše ji doprovází portrét jejího hypotetického tvůrce a pravěká stavba jako symbol osídlení i domova obecně,“ popisuje nový numizmatický skvost Petr Maďa, produkční projektu a největší obchodní partner České mincovny pro severní Moravu.
„V České mincovně jsme velmi rádi, že se historie Ostravy dostala na celý cyklus medailí, které zachycují různé fáze vzniku a budování města,“ říká šéf marketingu Jaroslav Černý s tím, že mezi zájemci jsou nejen numizmatici, ale především patrioti. První ze celé série byla Živá příroda Ostravska – s podtitulem věda a školství, druhá loni Ostrava jako centrum obchodu – historické dědictví. Po letošní historii osídlování přibude v cyklu ještě, Neživá příroda Ostravska – vznik kamenouhelných slojí, Poslední válečný konflikt na Ostravsku – Češi, Němci, Poláci a Židé, Umění a sběratelství v Ostravě – inspirace a tvorba, Budování města a urbanismus – první písemná zmínka o Ostravě a v roce 2028 jej uzavře Těžební a těžký průmysl na Ostravsku – zmizelá povolání.
Autorem návrhu reversu, který je pro všechny ročníky stejný, je Asamat Baltajev. Hlavní motiv tvoří heraldická symbolika z městského praporu doplněná alegorickými prvky. „Do reversu se podařilo skrýt určitou symboliku, například osmičky – počtu staletí od první písemné zmínky o městě a také počtu medailí v cyklu,“ upozorňuje na zajímavost Maďa a dodává, že avers se každoročně mění: „Každý ročník zpracovává jiný medailér, autorkou třetí předlohy pro avers je letos stala MgA. Petra Čánská, DiS.“
Navazuje se tak na starou tradici jednotné strany se znakem a měnících se příležitostných stran u podobných ražeb. Velikosti i hmotnosti medailí v sobě odrážejí rysy českých pamětních mincí a historických oběžných mincí z drahých kovů. Zlaté dukáty mají hmotnost 3,49 gramu a stříbrné tolary 29 gramů ryzího kovu.
Všechny medaile z cyklu Dějiny Ostravy – Osm staletí města razí a. s. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Společnost Česká mincovna razí od 1. července 1993 nejen všechny oběžné mince, ale také všechny české pamětní mince pro Českou národní banku, ale i množství vlastních pamětních, investičních a dárkových produktů z drahých kovů. V jejich reliéfu se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu. Více na www.ceskamincovna.cz