Nevšiml jsem si, že máme ještě prezidenta. K Afghánistánu přeci musí něco říct, uvedl Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

Opoziční politik a člen TOP 09 Miroslav Kalousek (60) není spokojen s tím, jak vláda Andreje Babiše (66) přistupuje k pomoci lidem, kteří se v Afghánistánu stali spojenci české armády. "Myslím si, že v Česku to velmi silně ovlivňuje předvolební atmosféra, je to hanebnost," řekl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz.

Pane Kalousku, jak hodnotíte odchod mezinárodních sil z Afghánistánu a fakt, že zemi během pár dnů převzalo islamistické hnutí Tálibán?

Nemohli tam být věčně, to opravdu ne. Otázkou je, kdy se měli stáhnout a především jak. Buď tajné služby věděly, že afghánská armáda není schopná boje a své vládě to neřekly. Nebo to vládě řekly, ale ona na to nereagovala. Nebo to tajné služby vůbec nevěděly. Všechny tyto tři možnosti jsou chyba.

Asi se shodneme na tom, že je to vojenská porážka. Je to podle vás i porážka západního způsobu myšlení?

Rozhodně to není vítězství. Nemyslím si, že je to porážka myšlení euroatlantické civilizace, to rozhodně ne, ale prohráli jsme válku v Afghánistánu.

Co bude vývoj v Afghánistánu znamenat pro Evropskou unii a pro střední Evropu? Dá se do pohybu další migrační vlna?

To uvidíme, nemám v ruce křišťálovou kouli. Může se ale stát, že náklady, které ponese euroatlantický svět kvůli tomu, že vznikl radikální islámský stát, budou daleko větší, než by byly náklady na udržování mise v Afghánistánu.

V Česku se hodně diskutovalo o tom, zda a jak pomoci tlumočníkům a spolupracovníkům české armády. Je ta pomoc české vlády dostatečná?

Nikoliv, pomoc přišla pozdě a je nedostatečná. Byl tady program pomoci spolupracovníkům, který byl zastaven v roce 2017. Na poslední chvíli vláda rozhodla, že pomůže asi dvaceti tlumočníkům, kteří měli platné kontrakty, nebo ty kontrakty vypršely nedávno. Ti, kteří s námi pracovali třeba devět let a v současné době už kontrakt nemají, na ty se vláda vykašlala a odsoudili jsme je i s jejich rodinami k smrti. Tálibán se nebude ptát, kdy kontrakt končil. Přístup naší vlády je hanebný a ostře kontrastuje s tím, jak se chovají ke svým spolupracovníkům jiné země, jako například Německo nebo Spojené státy americké. Myslím si, že v Česku to velmi silně ovlivňuje předvolební atmosféra, opakuji, že je to hanebnost.

Miloš Zeman se v minulosti vyjádřil, že teroristům se neustupuje a stažení vojsk z Afghánistánu byla chyba. Co by měl prezident České republiky udělat nyní?

Prezident by měl především něco říct veřejnosti. Poslední čtyři dny jsem si nevšiml, že máme prezidenta republiky. Samozřejmě, že musí vystoupit a něco říct.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.