Nikol Leitgeb připomněla otřesný zážitek, kdy přestal dýchat její tříměsíční syn. Influencerka apeluje na rodiče

Herečka Nikol Leitgeb
Herečka Nikol Leitgeb
Foto: Nextfoto
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2023

Herečka a influencerka Nikol Leitgeb je především dvojnásobná maminka, jež prožila noční můru všech rodičů. Její dvouletý syn Tobias se začal ve třech měsících dusit v postýlce, na což ji upozornil monitor dechu, na který sympatická blondýnka od té doby nedá dopustit. Prostřednictvím sociální sítě Instagram nyní opět nabádá ostatní rodiče malinkých dětí, aby nepodceňovali situaci a veškeré vymoženosti moderní doby, tedy i bezdrátový monitor dechu, využívali. O první pomoci malým dětem promluvila pro ŽivotvČesku.cz v minulosti mluvčí Záchranné služby hl. m. Prahy Jana Poštová.

Nikol Leitgeb prožila chvíle ohromného strachu, když se téměř před dvěma lety začal v postýlce dusit její tehdy tříměsíční syn Tobias. Chlapeček se ocitl v ohrožení života, když přestal dýchat, jak Nikol tehdy uvedla na svém profilu na sociální síti Instagram. "Po třech minutách, co ho Péťa dal do postýlky, zapnul monitor a odešel, se monitor rozhoukal a malý už byl bílý a nedýchal. Pravděpodobně tím, že neumí odkašlat, mu zaskočila nudle nebo mléko. Je to rychlé, takže bacha na to," popsala celou situaci vyděšená maminka.

Na to, že s teprve tříměsíčním miminkem není něco v pořádku, rodiče upozornil monitor dechu, který od té doby Nikol s manželem doporučují na každém kroku. Nyní na svém Instagramu v rámci takzvaného příběhu členka tria 3v1 znovu téma monitorů otevřela. "Využijte těch možností, které dneska jsou, a dávejte dětem bezdrátové monitory i do kočárku," apelovala influencerka, jež svůj profil na sociální síti využívá často k šíření užitečných věcí.

Podle Nikol, která si prošla chvílemi ohromného strachu, je investice do monitoru dechu a dalších pomůcek, které dokáží ochránit vaše dítě, naprosto nezbytná. "Děti se dusí tiše, neuslyšíte je," dodala maminka dvou synů, která mluví z vlastní zkušenosti. Stačí u tak malého dítěte rýma a vše může skončit velmi špatně.

O tom, jak by se měl člověk zachovat v situaci, kdy přestane miminko dýchat, promluvila v souvislosti s případem Nikol Leitgeb mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. "První pomoc záleží na situaci. Když je to odhalené včas, proto se pořizují monitory, může rodič zareagovat - ověřit, že je dítě skutečně v bezvědomí a nedýchá. Pokud to tak je, je nutné volat záchranku a začít resuscitovat. U dětí se vždy zahajuje pěti umělými vdechy, u malých miminek se dělají do nosu i pusy najednou. Potom se zkontroluje, zda se zvedá hrudníček. Pokud dítě nedýchá, tak se kombinuje stlačování hrudníku a dýchání," popsala pro ŽivotvČesku.cz Jana Poštová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.