Nostradamova vize roku 2022: Prohloubí se negativní dopady na přírodu, nebezpečí hrozí i ze strany technologií

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021

Pokud se zmíní slovo proroctví, hodně lidem se vybaví několik jmen historie, která jsou v tomto ohledu považována za významná. Mezi nimi nelze opomenout francouzského lékaře, jasnovidce a vyznavače okultních věd Michela Nostradama, který zůstává dodnes mysteriózní osobností z dob 16. století. Jeho věštby přesahují údajně celá staletí, ale je třeba myslet na to, že věštby proroka prošly řadou interpretací a pravdou je, že lidé v nich mohou nalézat různá vysvětlení.

Někteří si myslí, že předtuchy francouzského proroka se řadí mezi pouhé výmysly a konspirační teorie. Michel de Nostredame známý jako Nostradamus se už jako mladý student snažil zocelovat ve schopnostech léčby nemocí a zkoumal principy nákaz (hluboké šrámy na něm zanechala epidemie moru, s níž měl zkušenosti). Dokázal se uvést do transu – podobně tomu bylo u »Spícího proroka« Edgara Cayceho (†67), který byl považován za významné psychické médium 20. století. Oproti němu však Nostradamus dokázal během tohoto stavu psát poznámky, jak uvádí kniha Nostradamus, příchod apokalypsy od Kurta Allgeiera. Načež americký věštec Cayce později využíval služeb zapisovatelky.

V roce 1555 sepsal Michel de Nostredame knihu čtyřverší nazvanou Les Prophéties de M. Michel Nostradamus, která se v roce 1961 dočkala překladu ze staré francouzštiny a jejím obsahem je mimo jiné 942 poeticky zpracovaných čtyřverší. Ta nejvzdálenější mají sahat až do roku 3797. Jeho předpovědi se měly týkat i magického roku 2022, v němž se opakuje třikrát číslice dva. "Právě v letech 2020-2029 nás ovládá strach, ať náš vlastní anebo nám bude předkládán či vnucován," řekla numeroložka Lenka Suchardová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle řady proroctví bude právě nový rok 2022 v mnohém zlomový. Francouzský mystik, který vynikal mimo jiné také v astrologii, viděl největší nebezpečí pro budoucnost člověka paradoxně v člověku samém.

Globální oteplování

Změna klimatu a zvyšování průměrné teploty zemské atmosféry i oceánů. Před dopady globálního oteplování varují nejen ekologičtí aktivisté dlouhé roky, kdy hladina moře stoupá, hrozí povodně a postupně se projevuje zničující vliv člověka na přírodu. Nostradamus v jednom ze svých čtyřverší, třetí básni druhého století, zmiňuje, že se ryby v moři budou téměř vařit kvůli spalující síle slunce, jež bude dopadat na mořskou hladinu, jak uvádí britský server History.

Nadvláda umělé inteligence

Moderní doba přináší nespočet vymožeností a standardem se staly chytré domácnosti s hlasovým ovládáním a další »pomocníci«, kteří mají usnadnit život - technologie jdou velmi rychle kupředu. Ale každá mince má dvě strany, a tak zůstává otázkou, zda není přílišné spoléhání se na umělou inteligenci riskantní. Třicátá první báseň čtvrtého století zmiňuje nesmrtelnou osamocenou moc, která by mohla varovat před tím, že se umělá inteligence může vymknout kontrole. Nostradamus sice nemohl v 16. století tušit, co znamená například slovo robot, ale popisuje ho jazykem své doby jakožto nesmrtelného učedníka.

Ekonomická krize

Čtyřicátá čtvrtá báseň prvního století popisuje, že znovu dojde na ztráty a oběti a hodnota všeho překoná dalece svoji původní, uvádí kniha Kompletní proroctví Nostradama, která představuje jednotnou publikaci jeho práce. Někteří v tom mohou vidět souvislosti se současnou celosvětovou pandemickou a ekonomickou krizí, kdy dramatickým způsobem roste inflace, lidé finančně strádají a vše se zdražuje.


Podobně jako Nostradamus jsou mezi jasnovidci slavní například Bulharka Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová zvaná Baba Vanga, která předpověděla pád Sovětského svazu nebo Teroristický útok na WTC 11. září 2001. Dále pak Sibyla Kumana, jež prorokovala například i Husitské války a podle všeho předpověděla také samotný konec světa. Nelze nezminít již výše jmenovaného Edgara Cayceho - vyplnila se třeba jeho věštba týkající se druhé světové války nebo úmrtí některých prezidentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.