Spící prorok Edgar Cayce: Léčil neléčitelné nemoci a měl děsivě přesná vidění. Život zachránil ženě i synovi

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2021

Někteří lidé se rodí s darem, který dalece přesahuje lidské chápání. Jedním z takových byl i Edgar Cayce (†67), který prostřednictvím svých jasnovideckých schopností předpověděl mnohé události světové historie, proslul přímo zázračným léčitelským nadáním a popsal dokonce některé změny na planetě Zemi, které představovaly záhadu i pro samotné vědce. Pro své vize však potřeboval jednu zásadní věc, která v něm probouzela mimořádné schopnosti.

Americký věštec Edgar Cayce je považován za významné psychické médium, o kterém se během jeho života podařilo zachytit nejvíce informací. Jeho proslulé schopnosti patří k nejlépe zdokumentovaným za období 20. století.

Pocházel z rodiny typicky venkovských Američanů. Jako chlapec prožíval divný dojem z toho, že ostatní děti také nezažívají pocity, které měl on sám. Mluví se o tom, že si dokázal zapamatovat texty knih pouze tím, že na nich spal. Ve dvaceti letech ho postihla chronická laryngitida - kvůli zánětu hrtanu, který se podepsal na jeho hlase, změnil povolání z prodejce pojistek a začal se věnovat focení.

Po neúspěšné seanci s doktorem Davidem C. Lanem, který se ho pokusil zhypnotizovat, aby mu pomohl znovu dokázat používat oslabený hlas, se Cayce uvedl do transu sám. 30. březen 1901 se stal dnem jeho prvního vidění, kdy ze svého stavu srozumitelně popsal svou chorobu i léčbu. Poté, co byl o něm publikován článek v New York Times, začal být žádaným, stejně jako tomu bylo u jeho slavného předchůdce Nostradama.

Nostradamus byl však lékař, načež Cayce spíše intuitivní diagnostik. Přesto fascinoval svými výsledky. Stál také za uzdravením vlastní ženy Gertrudy Evansové, které lékaři oznámili v létě 1911, že brzo zemře na tuberkulózu.

"Nebylo na tom nic záhadného, prostě si lehnul na pohovku. Když měl kravatu nebo měl límeček, tak si ho povolil. Rozvázal si tkaničky, zkřížil si ruce na prsou a odpočíval," popsal otcův rituál jeho nejmladší syn Edgar Evans Cayce v dokumentu Prophecies nad Predictions: Sleeping Prophet. Následujících 30 až 60 vteřin nevnímal, rychle pohyboval víčky a následně dokázal zodpovídat otázky a pronášet svá vidění. Vše zapomněl, jakmile otevřel oči.

Poté, co někteří začali jeho daru zneužívat pro své obohacení, začal mít Edgar Cayce zdravotní problémy počínaje silnými bolestmi hlavy, poté i žaludku. S rodinou opustil rodné místo a přestěhovali se do Alabamy. Své schopnosti nepoužil až do dne, kdy jeho synovi Hugh Lynnovi spadla sirka do nádoby s magneziovým práškem. Podle lékařů už dítě nemělo nikdy vidět, ale otec stál za jeho zázračným a brzkým uzdravením.

Americký věštec a léčitel se rozhodl vrátit k předpovídání, ale tentokrát za jasných podmínek. Otázky mu mohly být kladeny výhradně jeho manželkou Gertrude, aby se zabránilo nekalým dotazům. Se Spícím prorokem se radil například i vynálezce Thomas Alva Edison nebo v pořadí 28. prezident Spojených států Woodrow Wilson a řada dalších slavných osobností, ale i »obyčejných« lidí.

Edgar Cayce ve zkratce


  • Za své služby nevyžadoval peníze, přijímal pouze dobrovolné dary.
  • Nerozlišoval bohaté a chudé – pomoc u něj mohl hledat kdokoli.
  • V roce 1923 přijal stenografku a archivářku Gladys Davisovou (1905 – 1986). Ta zapisovala každé slovo, které pronesl během svých transů, a také vše přehledně zarchivovala.
  • Ve svých viděních dokázal nahlížet nejen do budoucnosti, ale i do minulosti, o které popisoval neznámé informace a detaily, které se potvrdily až v budoucnu.
  • Nebyl lékařem, ale intuitivním diagnostikem – přesto udivoval tím, že ve svých stavech vidění dokázal mluvit téměř dokonalou lékařskou terminologií.
  • V budově Asociace pro výzkum a osvícení v americké Virginii je precizně archivováno neuvěřitelných 14 306 jeho vidění (což je největší parapsychologická sbírka, která pochází od jediné osoby)
  • Dlouhých 43 let pomáhal díky svým vizím.
  • Zemřel ve Virginia Beach dne 3. ledna 1945 ve věku 67 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.