O uznávání protilátek rozhodne až nová vláda. Primář popsal evropské důvody, které brání při jejich akceptování

Laboratoř - ilustrační foto
Laboratoř – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2021

Česká republika nebude uznávat protilátky při prokazování tzv. bezinfekčnosti a nedá je na úroveň očkování. V pondělí to po jednání expertů uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Setkání odborníků se zúčastnil také primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk. Podle něj debata ještě není zcela u konce, další kulatý stůl se uskuteční až v listopadu - tedy po volbách. "Já a další jsme byli pro uznávání protilátek, ale je také pravda, že vládě a státnímu aparátu chybí mezinárodní shoda. V tuto chvíli bychom byli ojedinělí," popsal Miloš Bohoněk průběh schůzky pro ŽivotvČesku.cz.

Debata o uznávání protilátek stále není u konce. Premiér Andrej Babiš (67) a část odborné veřejnosti by byla pro jejich uznávání, jako je tomu v Rakousku. Proti se staví například vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49), který opakovaně tvrdí, že jedinou cestou, jak se z koronavirové krize dostat, je očkování. Odmítavý názor má také náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, podle které neexistuje mezinárodní shoda na uznávání protilátek.

Jednání u kulatého stolu se v pondělí zúčastnil také primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk. Sám je pro uznávání protilátek, ale chápe, že Česko by v Evropě zůstalo osamocené.

"Já i většina lidí, kteří tam byli, jsme pro uznávání protilátek, ale je pravda, že vládě a státnímu aparátu chybí mezinárodní shoda. Zůstali bychom v tuto chvíli dost ojedinělí," uvedl Miloš Bohoněk pro ŽivotvČesku.cz s tím, že další kolo jednání je naplánované na listopad. To bude již po volbách a je otázkou, kdo bude sedět na ministerstvu zdravotnictví.

"Data nejsou v tuto chvíli jednoznačná. Proto my zahajujeme další studii, takzvanou Preval II. Dohodli jsme se na tom, že nějaké prvotní výsledky bychom měli mít ve výhledu dvou měsíců," sdělil ministr zdravotnictví. Studie se má zúčastnit asi 8000 lidí včetně zdravotníků, chronicky nemocných a těch, kteří byli testováni už v první fázi studie loni. Veřejnost se hlásit nemůže, účastníky osloví nemocnice.

"Je pravda, že data nejsou kompletní, chybí například časové souvislosti. Musí se to srovnat také s vakcinovanými lidmi. Očkování proběhlo poměrně nedávno, takže jsou tady objektivní důvody, proč se to porovnat ještě nedalo," řekl ke studii pro ŽivotvČesku.cz primář Miloš Bohoněk, který je přesvědčen, že v listopadu se debata o protilátkách posune.

Odpůrci uznávání protilátek argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. Vadím jim také to, že by stejnou »výhodu« měli mít lidé, kteří měli pozitivní test se všemi následky, jako je trasování hygienou a povinná až dvoutýdenní karanténa, jako ti, kteří se těmto nepříjemnostem vyhnuli.

Naopak argumentem zastánců je stanovená hodnota protilátek, díky níž mohou lidé po prodělání nemoci darovat plazmu pro léčbu pacientů s covidem-19. Očkování při vysokých protilátkách je podle nich zbytečné a může vést k častějším nežádoucím účinkům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.